2012. március 19., 09:152012. március 19., 09:15
Márpedig amikor az egyén, sőt a közösség ön- és identitástudatát nagymértékben a kisebbségi – ebből eredően pedig a kisebbrendűségi – létérzés határozza meg, akkor roppant nehéz hinni a megmaradást, különösen a szülőföldön való megmaradást vázoló eszmékben, stratégiákban. Ez tulajdonképpen az elmúlt két évtized magyar oktatási rendszerének egyik mulasztása is: nem vértezték fel eléggé a felnövekvő nemzedékeket azzal a hittel, hogy attól még nem alacsonyabb rendű vagy kevesebb valaki, ha magyar.
Arról pedig végképp kevés szó esik a túlzottan a gazdasági válságra, a politikai csatározásokra fókuszáló társadalomban, hogy milyen eredeti, maradandó és minőségi értékeket képes felmutatni az erdélyi magyarság kulturális téren. Miközben köztudott, hogy éppen a kultúra alapján tudunk eligazodni abban, mik a fontos értékek és normák az életben, figyelmünk elsiklik a kulturális sikerek fölött. Például a világ bármelyik városa, közössége méltán lehetne büszke arra a nemzetközi színházi biennáléra, amelynek immár másodszor ad otthont Sepsiszentgyörgy, felsorakoztatva Európa színházi kultúráinak szakmai díjakkal kitüntetett előadásait.
Az erdélyi, partiumi képzőművészek, műkritikusok által tervezett egységes képzőművészeti közgyűjtemény terve, az erdélyi magyar színművészek, tudósok, közéleti személyiségek március 15-i magyar állami kitüntetései, a Csíki Székely Múzeum vezetőjének nemrég odaítélt szakmai elismerés vagy az, hogy tavaly a negyedik egymást követő alkalommal ítélték oda a román színházi szövetség díját egy romániai magyar színháznak – és hál’istennek még hosszan lehetne folytatni a sort – mind annak a bizonyítéka, hogy az erdélyi magyar kultúra nemcsak a dicső múlt, a nagy elődök méltatására szorítkozik, hanem él, pezseg, értéket teremt ma is. Márpedig ha ez nemcsak a kritikusokban, hanem az igazi célközönségben is tudatosul, mindjárt nem tűnik kisebbséginek az a sors.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.