2011. november 22., 09:172011. november 22., 09:17
Amiknek ugyebár semmi közük az együttérzéshez, fájdalomhoz, szenvedéshez, sokkal inkább például a kárörömhöz. Hogy mások milyen sűrűn gondolnak, ezeknek a félelmetes hüllőknek a testnedveire, nem tudom, de én nagyon ritkán foglalkozom a krokodilkönnyekkel. Nemrég viszont folyamatos déja vu érzésem volt, amíg néztem-hallgattam az államelnök közrádióbeli beszédét, helyesebben az empátiától el-elcsukló hangon elrebegett fájdalmát, amit egy-egy nyugdíjasnak vagy tanárnak, orvosnak, közalkalmazottnak már a gondolatára is érez. Hisz ő tudja, hogyne tudná, mennyire üres a zsebünk, korog a gyomrunk, és maholnap már az ülepünk is kilóg a gatyából, de ahol nincs, ott ne keress. Ez az igazság, az egyedüli, a színtiszta. Ami valódisága mián ragyog, mint a frissen legördülő könnycsepp.
Mivel az elnöki sóder közepette nem bámultam mereven a képernyőt, nem tudom megmondani, hogy ezek után elmorzsolt-e az egyébként nyugdíjasokkal, tanárokkal, orvosokkal, közalkalmazottakkal mindig nagyon marcona tengerimedve néminemű váladékot a szeme sarkában, de mivel nem először tette volna, lehet, hogy igen. Csak amit jó hét éve még majdnem szipogva mi is elhittünk neki, mármint hogy menynyire sajnálja hirtelen megbetegedett kollégáját, aki helyett fel kell áldoznia magát, és ringbe szállnia az elnöki székért, de hát üsse kő, egy közepes erősségűnél is gyengébb tengeri vihar lesz az egész, márpedig ő megbirkózott a nagyon erős égszakadásokkal is. Hogy sajnáltuk szegényt, ahogy az öklével dörzsölte-morzsolta a szemét – akkor még nem is sejtve, hogy nem a tengerimedve, hanem a krokodilus egyenes ági rokona. S mint ilyennek, a könnyei sem azok, aminek látszanak. És szavaztunk rá.
Megválasztása után pedig nem sokkal, ha jól emlékszem, be is jelentette, hogy az ominózus barát és harcostárs betegsége nem belső szervi, hanem a külső szervekhez köthető: zsarolhatóság a tudományos neve a bajnak. Felkaptuk a fejünk, de már késő volt. Ez a mostani beszéd is valami nagy sunyiságot készít elő. Csak közben már a krokodilrokonság nyilvánvalóvá vált. És remélhetőleg a természetbarátok egyre növekvő tábora nagyon sokat tud erről az élő kövületnek tartott hüllőfajtáról és könnyhullatásainak a természetéről is.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.