Kiss Judit
2020. május 06., 09:35
2020. május 06., 09:35
A korlátozások immár sokadik hetében, amikor úgy tűnik, több európai ország – köztük Románia is – elkezdte a fokozatos lazítást, egyre inkább körvonalazódni látszik, hogy a globális vírusjárvány milyen szempontokból hozott eleddig példátlan léptékű rendkívüli állapotot a világba.
Egyik hozadéka az az összetett, megkerülhetetlen jelenség, hogy „egyedül” vagyunk, és a jelek szerint a jövőben is „egyedül” leszünk a fizikai távolságtartás miatt, miközben minden korábbi vésznél, csapásnál „közösebb” probléma a mostani pandémia szerte a világon. Becslések szerint az emberiség több mint felét, körülbelül négymilliárd embert erőteljesen, durván korlátoznak a szigorítások a hétköznapokban. Ez nemcsak azzal jár, hogy gazdasági szempontból beláthatatlan ideig kritikus helyzetet teremt, hanem – amint több kutatás is hangsúlyozza – az egyéni és a társadalmi teljesítőképesség szempontjából is kulcsfontosságú.
Ellentmondásos és fura, hogy miközben a mostani helyzet arra kényszerít bennünket, hogy a „vigyázzunk egymásra” jelszavát tiszteletben tartva felismerjük: mindannyian ugyanabban a közös nagy hajóban evezünk, a járvány miatt bevezetett távolságtartás, az otthonról dolgozás, az iskolák és óvodák szüneteltetése mind-mind felgyorsíthatja az emberek elszigetelődését. Ami a járvány előtt is oly sok tekintetben érvényes volt már. Közös a hajó ugyan, de a szigeteink egyre inkább külön bejáratúak.
És miközben élesen elválasztódni látszik egymástól az „egyéni” és „közösségi” sors, fura módon össze is mosódik. A társadalmi izoláció, a fertőzés és a kilátástalanság okozta félelmek, az elmagányosodás, a monoton életvitel hosszabb távon minden korosztályra erőteljesen hat, nemcsak a járvány miatt legveszélyeztetettebb, egyedül élő idősekre. A pár éves gyereket is súlyosan érinti, hiszen a zárva tartó óvoda első és legfontosabb rendeltetése, hogy formálja, alakítsa a gyerek szociális képességeit. Az iskoláskorúak, fiatal felnőttek korosztályát szintén, hiszen ők a társ- és énkeresés időszakában vannak, és szociális életük csorbulása, megszűnése ha másként is, de éppolyan mértékben befolyásolja őket. És nincsenek ezzel másként a középkorúak sem, akiknek nemcsak a megélhetés bizonytalan perspektíváival kell szembenézniük, hanem rájuk nehezedik az a feladat is, hogy kiskorú és idős családtagjaik elszigeteltségét, magányát kezeljék, enyhítsék.
Nem újdonság, hogy a másoktól való elkülönülésnek a szakértők szerint negatív hatása lehet az emberek mentális és testi egészségére egyaránt, és az is nyilvánvaló, hogy a társadalmi elszigetelődés szenvedést okoz, hiszen nélkülöznünk kell az igazi személyes kapcsolatokat, amelyek segítenek legyőzni a stresszt, a szorongást.
Úgy alakult az emberiség története során, hogy társas lények vagyunk, tehát elemien fontos szükségünk van a társas interakciókra. Amelyek most csorbulnak, átalakulnak, más formában folytatódhatnak. Ami „a mi munkánk, és nem is kevés”, hogy az együttműködéseknek, az emberi kapcsolatoknak új formáit kell megtalálnunk és működtetnünk. Közös hajónkon, külön szigeteinken.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
szóljon hozzá!