2011. július 01., 11:592011. július 01., 11:59
Az említett széljobb berkekben ennek nyomán – utalva a nagykövet szakmai múltjára – a „kommunista újságíró” és a „hazaáruló” voltak a legenyhébb jelzők, amelyeket ráaggattak, ami már önmagában jelzi, hogy meglehetősen sajátosan vélekednek a diplomáciáról és annak szerepéről. Persze a magyarok elsöprő többsége a lelke mélyén bizonyára nem bánná, ha azok a bizonyos határok a Kárpátok bércein húzódnának, és mondjuk, ha Nagyváradról Bukarestbe utazunk, Brassó után csak azért nem kérnék az útlevelet, mert Románia is az EU tagja. De hát a mai realitások nem erről szólnak, egyrészt katonailag is szövetségesek vagyunk, ugyanazon államszövetség tagjai, másrészt Magyarország nincs olyan gazdasági és politikai helyzetben, hogy bármilyen kérdésben követelőzve, fenyegetően lépjen fel. Ráadásul az elcsatolt területeken az elmúlt hatvan év brutális betelepítési politikája következtében az etnikai arányok sem nekünk kedveznek. Mindezek alapján képzeljük el, ha Füzes az Európai Unió soros elnökségét betöltő ország nagyköveteként lazán odanyilatkozza a román portálnak, hogy persze, Budapest elsődleges célja Erdély visszaszerzése, az egész magyar nemzet ennek a lázában ég, és a szülészeteken az újszülöttek sem édesanyjuk szívhangját hallgatják, hanem az „Édes Erdély, itt vagyunk” refrénű indulót.
Bukarest erre simán kiutasítja Füzest, világszerte arról szólnak a hírek, hogy Magyarország háborút akar, Románia pedig hivatalosan is belső ellenségként kezd tekinteni az erdélyi magyarságra. Persze lehet arról álmodozni, hogy eljön az az idő is, amikor a nemzetközi konjunktúra Magyarországnak kedvez, nagyhatalmi szövetségesei minden igényét támogatják, Románia viszont kiesik a pikszisből. Amikor a magyar nagykövet nem beidézés nyomán, hanem önszántából megy be a román külügybe, és egyszerűen rárúgja az ajtót a külügyminiszterre, hogy lecsapja az asztalára a Román Királyság 1914-es térképét, mondván: „Románia, én így szeretlek!” Lehet róla álmodozni, de jelen állás szerint mérsékelten valószínű. Úgyhogy a mostani felfokozott magyarellenes hangulatban nem feltétlenül azoknak van igazuk, akik azt várják a nagykövettől, hogy benzinesvödörrel oltsa az égő házat.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!