Pataky István
2021. április 15., 09:19
2021. április 15., 09:19
Közel négy hónappal ezelőtt tette le hivatali esküjét Florin Cîţu, de valójában szerda reggel lett miniszterelnök, amikor vállalta Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter leváltását. Mostanáig a nevét adta csupán egy olyan kormány vezetéséhez, amelyben tulajdonképpen három különálló kabinet élt önálló életet. Az USR–PLUS tárcavezetői egyenesen érinthetetlenek voltak, a pártszövetség nyíltan igyekezett eljátszani a koalíción belüli ellenzék szerepét úgy, hogy közben élvezte a hatalom minden lehető előnyét.
Az államfői álmokat dédelgető Dacian Cioloș védőszárnyai alatt tevékenykedő Vlad Voiculescu nemcsak a közvéleménnyel és az orvostársadalommal tartotta fölöslegesnek a kommunikációt, hanem a kormányfővel is. Még formailag sem törekedett arra, hogy egyeztesse az egészségügyi tárcát érintő elképzeléseit Cîţuval. Nem a kórházakban történt tragédiák vezettek Voiculescu bukásához, azokat csak az ellenzék használta érvként. Az igazi ok a miniszterelnök semmibevétele volt. Ezt elégelte meg most Florin Cîţu, aki vélhetően a „fő főnök” Iohannis biztatására is váltott keményre, s ezzel bejelentkezett a PNL elnöki posztjára az ősszel esedékes kongresszus előtt.
Az ügy persze ennél jóval összetettebb. A PNL és az USR–PLUS gyakorlatilag ugyanazon a szavazótáboron osztozik, rivalizálásuk a koalíció megalakulásának első napjától borítékolható volt. Nem véletlen annak a nyilvánvalóan irányított médiahadjáratnak az elindítása sem, amellyel a nemzeti liberálisokhoz közel álló sajtó hisztérikus karaktergyilkosságba kezdett Voiculescu ellen. Egy ilyen harc nem az ördögtől való a politikában. De jobb helyeken ennek megvannak a keretei, korlátai. Amikor például az ellenzék őrjöngve követeli egy miniszter távozását, akkor a kormánykoalíció átmenetileg összezár. Bukarestben viszont azon nyomban politikai válság, bizonytalanság, kiszámíthatatlanság kerekedik.
Nem vitás, hogy Voiculescu leváltásával átmenetileg az USR kapott méretes pofont. Ugyanakkor válaszlépésként Cîţu lecserélését követelni egyenlő a tudatos káoszteremtéssel. A miniszterelnök lemondása, egy ellene benyújtott bizalmatlansági indítvány esetleges sikere nemcsak a kormányfő, hanem az egész kabinet bukásával jár. Láthattunk néhány ilyen szánalmas mutatványt a most hatalmon lévők által megvetően „vörös pestisnek” nevezett szociáldemokrata uralom idején. Tényleg ezt akarják az USR „csillogó szemű” szavazói? Ennyire képes a „jobboldali, liberális” politikai oldal Romániában? Ezt kínálja a járványba belefáradt lakosságnak az „európai” koalíció? Épülhet a színpad a szürke szociáldemokraták és az őrült AUR-osok főszerepléséhez? Vagy csak blöffölve felértékelte magát az USR, hogy aztán megelégedjen egy számára előnyös kompromisszummal?
A kormányválságnak jelen helyzetben kizárólag Klaus Iohannis államfő, e kormánykoalíció „keresztapja” vethet véget. Ha sikerül neki a békítés, még erőteljesebb kölcsönös gáncsoskodások közepette folytatódhat a kormányzás. Amennyiben kudarcba fullad a békepipázás, az instabilitás egy újabb hosszú szakaszába lépünk. Meglepetésről nincs szó, már régóta megszoktuk.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
1 hozzászólás