Balogh Levente

Balogh Levente

Kormánybuktatási dilemmák

2020. augusztus 28., 08:242020. augusztus 28., 08:24

Aligha csodálkozhatunk azon, hogy az RMDSZ egyelőre nem kíván állást foglalni a két legnagyobb román alakulat közötti adok-kapokban, és csak a szavazás napján dönt arról, támogatja-e az ellenzéki, de a legtöbb parlamenti mandátumot birtokló Szociáldemokrata Párt (PSD) által a kisebbségi, nemzeti liberális párti (PNL) kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt.

Hiszen a jelek szerint egy ideig még maga a PSD sem volt teljesen biztos benne, mit is akar a kormánybuktató indítvánnyal kezdeni.

Az RMDSZ részéről persze vélhetően nem az az egyetlen ok a kivárásra, hogy – amint azt Kelemen Hunor szövetségi elnök mondta – nem akarják, hogy a szövetséget tegyék felelőssé, ha a kormány tényleg megbukik, és a továbbiakban a korlátozott jogkörű kabinet kormányzása alatt rosszabbra fordul a járványhelyzet. Ezek a vádak ugyanis attól függetlenül megfogalmazódnak majd, hogy a szövetség most vagy csak a szavazás előtti órában dönt a kormánybuktató indítvány támogatásáról.

Az is benne lehet ugyanakkor a pakliban, hogy a szövetség mindkét érdekelt féllel háttéregyeztetésekre készül, felmérendő, melyiktől kaphat többet viszonzásként, ha mellé áll.

Bár Kelemen arról beszélt, ezer okot tud a kormány megbuktatására, és a PNL az elmúlt években a liberális kormányt magáénak valló Klaus Iohannis államfővel együtt hangsúlyosan kijátszotta a magyarellenes sovinizmus kártyáját, azért cserébe, hogy ne buktassák meg a kabinetet egy év alatt másodszor is, talán kicsikarható belőlük néhány, a magyar közösség számára kedvező tervezet, intézkedés támogatása. Ráadásul Kelemen azt sem zárta ki egyértelműen, hogy a decemberi parlamenti választások után koalícióra lépjenek a liberálisokkal és a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR). Ennek megalapozásához pedig nem ártanak a barátságos gesztusok, mivel a jelek szerint a büdös szájú magyarellenesség dacára a bukaresti politikában is érvényes, hogy nincsenek örökös ellenségek, csupán örökös érdekek.

A PSD viszont a jelenlegi parlamenti pozícióit kihasználva ígérhet már a közeljövőre vonatkozóan támogatást a magyar érdekeltségű tervezetek keresztülviteléhez. Igaz, ez esetben borítékolható, hogy Iohannis ismét „ionapot chivánna” a szociáldemokratáknak, azt hörögve jellegzetesen jellegtelen robothangján, hogy íme az újabb bizonyíték arra, miszerint a PSD magyarbérenc, és el akarja kótyavetyélni az országot az ősellenségnek.

Mindez persze arra az esetre érvényes, ha a szociáldemokraták tényleg végig akarják vinni a kormánybuktatást. Jó ideig ugyanis olyan jelek voltak tapasztalhatóak, mintha némileg hezitálnának. Persze a kivárást indokolta, hogy a kormány alkotmánybírsághoz fordult, alkotmányellenesnek tartja ugyanis, hogy rendkívüli parlamenti ülésszakban nyújtották be ellene a bizalmatlansági indítványt. Marcel Ciolacu pártelnök viszont a jelek szerint bízik abban, hogy a talárosok nem kaszálják el az indítványt, ezért bejelentette: hétfőn szavaz a parlament.

A sietség annyiban érthető, hogy a helyzetet bonyolítja, jövő héten már el is kezdődik a törvényhozás rendes őszi ülésszaka, így további halogatás esetén a rendkívüli ülésszakban benyújtott indítványról már akkor kellene voksolni – aminek szintén kérdéses az alkotmányossága. Csakhogy nagy kérdés, valóban érdeke-e a legnagyobb ellenzéki alakulatnak három hónappal a parlamenti választás előtt megbuktatni a kormányt. A Ludovic Orban vezette liberális kabinet ugyanis szemmel láthatóan úgy küszködik a koronavírus-járvány jelentette problémával, mint disznó a jégen, és egyelőre úgy tűnik, hogy meghaladja a feladat.

A közelgő tanévkezdet, a vendéglátóhelyek és kulturális intézmények belső tereinek megnyitása körüli huzavona, illetve a járvány miatti gazdasági válsághelyzet ráadásul csak fokozza a nehézségeket. Ilyen körülmények között észszerűbb lenne, ha a szociáldemokraták hátradőlnének, és arra fogadnának, hogy a sokasodó gondok még tovább tépázzák a náluk amúgy még mindig nagyobb támogatottságnak örvendő liberálisok népszerűségét, így decemberben ők jobb eséllyel indulhatnak a parlamenti választáson. (Nem mintha részükről sokkal több hozzáértést várhatnánk esetleges kormányra kerülésük után. De Ciolacu célja vélhetően nem is ez volt az indítvánnyal, hanem hogy a PSD elnökválasztó kongresszusa előtt határozottságot mutasson fel.)

Tény ugyan, hogy a kormány eddigi teljesítménye alapján simán bukást érdemel, de a jelenlegi körülmények között, kevéssel a parlamenti választások előtt az ellenzék nemigen nyerne azzal, ha most megbuktatnák, és a következő három hónapban ügyvivőként, pláne kényelmes ellenzéki pozícióból, önmagát áldozatként bemutatva kampányolhatna. És ezzel elsikkadna a felelőssége abban, ahová tavaly november óta az irányítása alatt az ország jutott.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.