Koncepciók harca

A hétvégi önkormányzati választások utóhangjai alapján olyan kép bontakozik ki, mintha magyar szempontból két koncepció állt volna szemben egymással: az, amely szerint a magyar – határoktól függetlenül – egységes nemzet, és az, amely szerint létezik egy önálló „rommagyar nemzet”.

Balogh Levente

2012. június 15., 10:482012. június 15., 10:48


Miközben az EMNP és az MPP mellett budapesti politikusok is korteskedtek, az RMDSZ egyes politikusai arról beszéltek: ne avatkozzanak a romániai magyarság belügyeibe, és külföldről irányított megosztást emlegettek. Ezzel csupán a saját hagyományaikat folytatták, hiszen már évekkel ezelőtt elhintették azt a legendát, hogy a megosztás mesterséges – holott régtől fogva léteznek a hivatalos RMDSZ-vonaltól eltérő álláspontok, amelyek képviselői mindig is a jelenlegi magyar kormányoldalhoz álltak közelebb. Talán nem meglepő hát, ha a budapesti kabinet ezen eltérő álláspontokat képviselő erők mellé állt.

E pártok választói legitimitást is kaptak, hiszen vannak olyan választópolgárok, akik eleve az országos RMDSZ politikájával elégedetlenek, és olyanok is, akik városuk, megyéjük RMDSZ-szervezetének oligarchizálódása miatt nem hajlandóak a tulipánra szavazni.

Az RMDSZ retorikája alapján súlyos szereptévesztésben van – nem Budapesttel szemben kellene szabadságharcot vívnia, hiszen a romániai magyarok jogait elsősorban Bukarest részéről éri fenyegetés. De a magyar kormánynak is óvatosabban kell eljárnia – nem jó, ha diktálni akarja a határon túli magyar nemzetrészek politikáját, hanem minél szélesebb kört bevonva aktívan vegyen részt annak kidolgozásában és megvalósításának támogatásában.

Hiszen Trianon előtt sem Budapest volt a „vízfej”, akkor is léteztek az országban a főváros mellett más, nagy kulturális-közéleti centrumok. Emellett végre érthetően és világosan el kellene magyaráznia az egységes nemzetpolitikával, a „határok fölötti nemzetegyesítéssel” kapcsolatos koncepcióját, amelynek többről kell annál szólnia, hogy a könnyített honosítás bevezetése nyomán a határon túli nemzetrészek is szavazhatnak az anyaországi választásokon, és amelynek továbbfejlesztésébe az összes legitim magyar képviseletet be kellene vonni.

Az RMDSZ kapcsán nehéz nem arra a következtetésre jutni, hogy azért nézik rossz szemmel a magyar kormány aktívabb erdélyi jelenlétét, mert az elmúlt 22 évben Bukarestben szocializálódtak, oda köti őket a politikai, és ami még lényegesebb, a gazdasági érdek, egész jól megérte a romániai magyarok egyetlen, Bukaresthez lojális képviselőjének lenni. Ez a mindenkori román partnerek számára is jó volt, hiszen így „pacifikálhatták” a magyarokat. Nem véletlen, hogy az egységes magyar nemzet eszméje aggodalommal tölti el a bukaresti politikusokat, akik éppen ezért szélsőségesezik például az EMNP-t.

Persze legyünk realisták: Bukarest megkerülhetetlen, az RMDSZ pedig természetesen ért el eredményeket például a nyelvhasználat terén, de visszafordíthatatlan vagy legalábbis nehezen visszafordítható vívmányokat – önrendelkezés, vagy legalább annak szankcionálása, ha nem biztosítják az eddig megszerzett jogokat – nem.

A magyar kormánnyal szemben vívott „szabadságharcával” az RMDSZ azt kockáztatja, hogy a nemzet szétfejlődésének zászlóvivőjévé válik. Persze az elmúlt több mint kilencven év alatt kialakultak bizonyos sajátosságok, de hosszú távon káros lenne intézményesíteni a különbségeket, ha a romániai magyarokat külön entitásként, nem az egységes magyar nemzet részeként határoznák meg. Éppen ezért nem javallott jóvátehetetlen kijelentéseket tenni, „lekülföldezni” az anyaországot, és az is visszás, ha épp azon RMDSZ-es politikus akarja kitiltani megyéjéből a magyar kormány tagjait, aki annak idején, a szégyenletes december ötödikei népszavazás után pártjának helyi vezetőivel együtt hajlandó volt fogadni és körüludvarolni az akkori magyar kormányfőt, Gyurcsány Ferencet.

Egymásra vagyunk utalva. Az 1,2 milliós romániai magyar nemzetrész önmagában gyenge, csak akkor erős, ha a magyar kormány és a teljes magyar nemzet mellette áll. Ehhez azonban mind Budapesten, mind Erdélyben át kellene gondolni a stratégiákat, és meg kellene próbálni jobban megértetni magunkat és megérteni egymást.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 25., péntek

Mainstream pártok, koalíciós botrányok, megszorítások és kommunista nosztalgia

Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.

Mainstream pártok, koalíciós botrányok, megszorítások és kommunista nosztalgia
2025. július 18., péntek

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Trump a háborút választotta?
Trump a háborút választotta?
2025. július 18., péntek

Trump a háborút választotta?

2025. július 15., kedd

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Székelyföld és a román futball agresszorai
2025. július 14., hétfő

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig
2025. július 11., péntek

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?
2025. július 04., péntek

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!
2025. június 24., kedd

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?
2025. június 24., kedd

Meglehet, ez lesz a mi Csernobilunk – A parajdi katasztrófáról a szociológus szemével

A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.

Meglehet, ez lesz a mi Csernobilunk – A parajdi katasztrófáról a szociológus szemével
2025. június 22., vasárnap

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál
Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál
2025. június 22., vasárnap

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

2025. június 20., péntek

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

A kódolt instabilitás kormánya
A kódolt instabilitás kormánya
2025. június 20., péntek

A kódolt instabilitás kormánya