2011. június 14., 09:442011. június 14., 09:44
A nagy sietség oka roppant egyszerű: a tavalyi megszorító intézkedések, a várt gazdasági reform elmaradásának terhét nyögő PDL jelenleg sehogy sem képes húsz százalék fölé tornásznia népszerűségi mutatóit, ezért a támogatottságához kell igazítania a választókerületeket felölelő régiókat. Azaz úgy kell létrehozni az új közigazgatási egységeket, hogy azok minél nagyobb arányban passzoljanak a narancsos „felségterületekkel”, növelve a demokrata önkormányzati, régiós képviselők megválasztásának esélyét. Ha nem így lenne, nem ütnék a vasat, hogy a jövő évi helyhatósági választásokat már az új közigazgatási felosztás alapján rendezzék. Ezért utasítja el a PDL régióátszervezési elképzelését a balliberális ellenzék, és fenyegetőzik utcai tiltakozások megszervezésével, Victor Pontáék ugyanis tudják, hogy a Traian Băsescu által szorgalmazott, Emil Bocék által pedig felvállalt koncepció gyakorlatba ültetése megnehezítené a 2012-ben ígérkező választási győzelmüket.
A kormány és az ellenzék közötti nézetkülönbség alapesetben nem is lenne tragédia, ha azt vesszük, hogy néhány évvel ezelőtt még bizony nem akadt román párt és politikus Bukarestben, amely és aki ne tartotta volna ördögtől való, Románia területi épségét veszélyeztető, ergo irredenta, szeparatista törekvésnek az ország regionalizációját, közigazgatási újrafelosztását célzó kezdeményezést. A baj csak az, hogy jelenleg a demokraták, illetve a szociáldemokraták és liberálisok elképzelése egyaránt elfogadhatatlan az erdélyi magyarok számára, mivel a jelentős számban magyarok lakta területeket odacsapná a román vidékekhez. A nagyobbik gond, hogy a PDL mindezt a kisebbségi törvény elfogadásának árán igyekszik ledugni az RMDSZ torkán, hiszen a jelek szerint egy csomagban kíván felelősséget vállalni a két jogszabályért, ez esetben a szövetség nem szavazhatná meg az ellenzék bizalmatlansági indítványát, mert akkor a saját kisebbségi törvényét utasítaná el, aminek ódiumát a demokraták az RMDSZ honatyáira zúdítanák. Hamarosan eldől: az RMDSZ és a PDL közül mely alakulat számára fontosabb fenntartani a jelenlegi koalíciót.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
szóljon hozzá!