Kiss Judit
2021. június 22., 09:442021. június 22., 09:44
Beszédesen illusztrálja a romániai oktatási rendszer működésének milyenségét, pontosabban szólva bizonyos fokú működésképtelenségét az elmúlt kilenc év, ami alatt eljutott az úgynevezett „kísérleti nemzedék” a ma kezdődő kisérettségiig.
A nyolcadik osztályt végzőket ez alatt az időszak alatt végig a „kísérleti generáció” címkéjével illették, és nem véletlenül. Ők voltak azok, akik esetében bevezették az előkészítő osztályt, ami szerencsére nem bizonyult sikertelennek: azóta is élvezik az előnyeit a kicsik, akik nem hirtelen, hanem egy évnyi játékos átvezetéssel lépnek az óvodából az iskolarendszerbe. Azonban sikertörténetként elkönyvelni talán csak a nulladik bevezetését lehet, ami ezután történt a mostani nyolcadikosok esetében, azt enyhén szólva is tévelygés, erőteljes bizonytalanság, kapkodó tapogatózás jellemezte. És jellemzi sajnos a továbbiakban is, így a kísérleti nemzedék továbbra is kísérleti marad.
Az ő esetükben kezdődött az oktatási reform, nekik kezdték bevezetni az új kerettantervet, és ők voltak azok, akik a kisebbségek számára kidolgozott, könnyebbnek beígért román nyelv- és irodalom program szerint tanultak. De mint ahogyan az a hazai oktatásban lenni szokott, átszervezések és -tervezések történtek sűrűn ezekben az években is. Csak hézagosan voltak tankönyvek, sokáig fogalmuk sem volt a diákoknak, de tanáraiknak sem, hogy milyen követelményrendszer szerint fognak kisérettségizni románból. Hogy a régi, hagyományos, leíró nyelvtant is megkövetelő feladatokat fogják-e kapni, vagy pedig a beszélt nyelv ismeretére, a gyakorlatra, élő kommunikációra helyezi a hangsúlyt a megmérettetés. Így a pedagógusok elővigyázatosságból – ugyanis a hazai oktatási rendszerben uralkodó fejetlenség és állandó kísérletezés miatt semmit sem lehet biztosra venni – mindkét típusú követelményrendszer szerint megpróbálták a gyerekeket felkészíteni.
Ennek nyomán aztán kiderült: a mondatelemzések és hasonló leíró nyelvtani gyakorlatok nem kellenek, az amúgy is leterhelt generáció vállára fölöslegesen kellett rápakolni a súlyt. Az már csak hab a tortán, hogy – amint azt sok pedagógus megerősíti – a speciális tantervek sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, a tömbmagyar vidéken élő gyerekek az iskolában nem tanulják meg a román nyelvű kommunikációt, mindennapi élethelyzetekben nem biztos, hogy boldogulnak az állam nyelvén. És bár befejezték az általános iskolát, kapkodás, bizonytalanság és esetlegesség jellemezte oktatásuk a továbbiakban sem fog változni érdemben. Noha az előkészítőtől nyolcadik osztályig megreformálták a tanterveket, a továbbiakat egyelőre homály fedi.
Most megint hegy alatt abrakolnak az illetékesek: az alternatív tervnek természetszerűleg kilencedik osztályra vonatkozóan is kell folytatódnia, azonban ahogyan ezt már megszokhattuk: késnek az érdemi, jól előirányzott előkészületek. Szeptemberben tetszik, nem tetszik, de elkezdődik a tanév, a kísérleti generációnak azonban egy ideig továbbra sem lesz tankönyve, hiszen a tantervek kidolgozását csak a közelmúltban, nem is az utolsó tíz, hanem az utolsó öt méteren kezdte el az oktatási minisztérium. És ki tudja, mikor lesz ebből valami…
Így indulnak hát neki a mostani nyolcadikosok a középiskolának. De remélhetőleg – az adott kedvezőtlen körülmények között – az online oktatás útvesztőiben is felkészültek a ma kezdődő megmérettetésre. A sok bizonytalanság pedig valószínűleg megedzette őket, így talán bátrabban veszik a továbbiakban az oktatási rendszer esetlegessége okozta akadályokat. Amelyekből biztosan kijut majd nekik a jövőben, így aztán végigkíséri őket az érettségiig a „kísérleti” címke. Ami egyébként tulajdonképpen egész oktatási rendszerünkre érvényes és bátran ráaggatható.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!