Kiss Judit

Kiss Judit

Kísérleti oktatás, kísérleti nemzedék

2021. június 22., 09:44

2021. június 22., 09:44

Beszédesen illusztrálja a romániai oktatási rendszer működésének milyenségét, pontosabban szólva bizonyos fokú működésképtelenségét az elmúlt kilenc év, ami alatt eljutott az úgynevezett „kísérleti nemzedék” a ma kezdődő kisérettségiig.

A nyolcadik osztályt végzőket ez alatt az időszak alatt végig a „kísérleti generáció” címkéjével illették, és nem véletlenül. Ők voltak azok, akik esetében bevezették az előkészítő osztályt, ami szerencsére nem bizonyult sikertelennek: azóta is élvezik az előnyeit a kicsik, akik nem hirtelen, hanem egy évnyi játékos átvezetéssel lépnek az óvodából az iskolarendszerbe. Azonban sikertörténetként elkönyvelni talán csak a nulladik bevezetését lehet, ami ezután történt a mostani nyolcadikosok esetében, azt enyhén szólva is tévelygés, erőteljes bizonytalanság, kapkodó tapogatózás jellemezte. És jellemzi sajnos a továbbiakban is, így a kísérleti nemzedék továbbra is kísérleti marad.

Az ő esetükben kezdődött az oktatási reform, nekik kezdték bevezetni az új kerettantervet, és ők voltak azok, akik a kisebbségek számára kidolgozott, könnyebbnek beígért román nyelv- és irodalom program szerint tanultak. De mint ahogyan az a hazai oktatásban lenni szokott, átszervezések és -tervezések történtek sűrűn ezekben az években is. Csak hézagosan voltak tankönyvek, sokáig fogalmuk sem volt a diákoknak, de tanáraiknak sem, hogy milyen követelményrendszer szerint fognak kisérettségizni románból. Hogy a régi, hagyományos, leíró nyelvtant is megkövetelő feladatokat fogják-e kapni, vagy pedig a beszélt nyelv ismeretére, a gyakorlatra, élő kommunikációra helyezi a hangsúlyt a megmérettetés. Így a pedagógusok elővigyázatosságból – ugyanis a hazai oktatási rendszerben uralkodó fejetlenség és állandó kísérletezés miatt semmit sem lehet biztosra venni – mindkét típusú követelményrendszer szerint megpróbálták a gyerekeket felkészíteni.

Ennek nyomán aztán kiderült: a mondatelemzések és hasonló leíró nyelvtani gyakorlatok nem kellenek, az amúgy is leterhelt generáció vállára fölöslegesen kellett rápakolni a súlyt. Az már csak hab a tortán, hogy – amint azt sok pedagógus megerősíti – a speciális tantervek sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, a tömbmagyar vidéken élő gyerekek az iskolában nem tanulják meg a román nyelvű kommunikációt, mindennapi élethelyzetekben nem biztos, hogy boldogulnak az állam nyelvén. És bár befejezték az általános iskolát, kapkodás, bizonytalanság és esetlegesség jellemezte oktatásuk a továbbiakban sem fog változni érdemben. Noha az előkészítőtől nyolcadik osztályig megreformálták a tanterveket, a továbbiakat egyelőre homály fedi.

Most megint hegy alatt abrakolnak az illetékesek: az alternatív tervnek természetszerűleg kilencedik osztályra vonatkozóan is kell folytatódnia, azonban ahogyan ezt már megszokhattuk: késnek az érdemi, jól előirányzott előkészületek. Szeptemberben tetszik, nem tetszik, de elkezdődik a tanév, a kísérleti generációnak azonban egy ideig továbbra sem lesz tankönyve, hiszen a tantervek kidolgozását csak a közelmúltban, nem is az utolsó tíz, hanem az utolsó öt méteren kezdte el az oktatási minisztérium. És ki tudja, mikor lesz ebből valami…

Így indulnak hát neki a mostani nyolcadikosok a középiskolának. De remélhetőleg – az adott kedvezőtlen körülmények között – az online oktatás útvesztőiben is felkészültek a ma kezdődő megmérettetésre. A sok bizonytalanság pedig valószínűleg megedzette őket, így talán bátrabban veszik a továbbiakban az oktatási rendszer esetlegessége okozta akadályokat. Amelyekből biztosan kijut majd nekik a jövőben, így aztán végigkíséri őket az érettségiig a „kísérleti” címke. Ami egyébként tulajdonképpen egész oktatási rendszerünkre érvényes és bátran ráaggatható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.