Kiss Judit
2021. június 22., 09:44
2021. június 22., 09:44
Beszédesen illusztrálja a romániai oktatási rendszer működésének milyenségét, pontosabban szólva bizonyos fokú működésképtelenségét az elmúlt kilenc év, ami alatt eljutott az úgynevezett „kísérleti nemzedék” a ma kezdődő kisérettségiig.
A nyolcadik osztályt végzőket ez alatt az időszak alatt végig a „kísérleti generáció” címkéjével illették, és nem véletlenül. Ők voltak azok, akik esetében bevezették az előkészítő osztályt, ami szerencsére nem bizonyult sikertelennek: azóta is élvezik az előnyeit a kicsik, akik nem hirtelen, hanem egy évnyi játékos átvezetéssel lépnek az óvodából az iskolarendszerbe. Azonban sikertörténetként elkönyvelni talán csak a nulladik bevezetését lehet, ami ezután történt a mostani nyolcadikosok esetében, azt enyhén szólva is tévelygés, erőteljes bizonytalanság, kapkodó tapogatózás jellemezte. És jellemzi sajnos a továbbiakban is, így a kísérleti nemzedék továbbra is kísérleti marad.
Az ő esetükben kezdődött az oktatási reform, nekik kezdték bevezetni az új kerettantervet, és ők voltak azok, akik a kisebbségek számára kidolgozott, könnyebbnek beígért román nyelv- és irodalom program szerint tanultak. De mint ahogyan az a hazai oktatásban lenni szokott, átszervezések és -tervezések történtek sűrűn ezekben az években is. Csak hézagosan voltak tankönyvek, sokáig fogalmuk sem volt a diákoknak, de tanáraiknak sem, hogy milyen követelményrendszer szerint fognak kisérettségizni románból. Hogy a régi, hagyományos, leíró nyelvtant is megkövetelő feladatokat fogják-e kapni, vagy pedig a beszélt nyelv ismeretére, a gyakorlatra, élő kommunikációra helyezi a hangsúlyt a megmérettetés. Így a pedagógusok elővigyázatosságból – ugyanis a hazai oktatási rendszerben uralkodó fejetlenség és állandó kísérletezés miatt semmit sem lehet biztosra venni – mindkét típusú követelményrendszer szerint megpróbálták a gyerekeket felkészíteni.
Ennek nyomán aztán kiderült: a mondatelemzések és hasonló leíró nyelvtani gyakorlatok nem kellenek, az amúgy is leterhelt generáció vállára fölöslegesen kellett rápakolni a súlyt. Az már csak hab a tortán, hogy – amint azt sok pedagógus megerősíti – a speciális tantervek sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, a tömbmagyar vidéken élő gyerekek az iskolában nem tanulják meg a román nyelvű kommunikációt, mindennapi élethelyzetekben nem biztos, hogy boldogulnak az állam nyelvén. És bár befejezték az általános iskolát, kapkodás, bizonytalanság és esetlegesség jellemezte oktatásuk a továbbiakban sem fog változni érdemben. Noha az előkészítőtől nyolcadik osztályig megreformálták a tanterveket, a továbbiakat egyelőre homály fedi.
Most megint hegy alatt abrakolnak az illetékesek: az alternatív tervnek természetszerűleg kilencedik osztályra vonatkozóan is kell folytatódnia, azonban ahogyan ezt már megszokhattuk: késnek az érdemi, jól előirányzott előkészületek. Szeptemberben tetszik, nem tetszik, de elkezdődik a tanév, a kísérleti generációnak azonban egy ideig továbbra sem lesz tankönyve, hiszen a tantervek kidolgozását csak a közelmúltban, nem is az utolsó tíz, hanem az utolsó öt méteren kezdte el az oktatási minisztérium. És ki tudja, mikor lesz ebből valami…
Így indulnak hát neki a mostani nyolcadikosok a középiskolának. De remélhetőleg – az adott kedvezőtlen körülmények között – az online oktatás útvesztőiben is felkészültek a ma kezdődő megmérettetésre. A sok bizonytalanság pedig valószínűleg megedzette őket, így talán bátrabban veszik a továbbiakban az oktatási rendszer esetlegessége okozta akadályokat. Amelyekből biztosan kijut majd nekik a jövőben, így aztán végigkíséri őket az érettségiig a „kísérleti” címke. Ami egyébként tulajdonképpen egész oktatási rendszerünkre érvényes és bátran ráaggatható.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!