Pataky István

Pataky István

Kinek jó a balhézó AUR?

2021. december 23., 08:442021. december 23., 08:44

Azt hihettük az utóbbi hetekben, hogy a Románok Egyesítéséért Szövetség (AUR) kifogyott a mondanivalóból az év végére. Aztán hirtelen ismét a kormányzati döntéseket befolyásoló tényezővé vált a karácsony előtti politikai uborkaszezonban. A Covid-igazolvány munkahelyi bevezetése ellen meghirdetett tüntetés egy méretes kudarcként kezdődött az oltásellenes AUR számára, hiszen a monstre demonstrációt hirdető George Simionék szimpatizánsai közül alig kétezren vonultak a parlament épülete elé.

Hogy miként lehet egy kis, lényegtelen tiltakozásból vezető médiahírt és politikai témát kreálni? Parlamenti képviselőid segítségével szervezz hangos, látványos műbalhét pár tucatnyi tüntető előtérbe helyezésével, illetve néhány beszervezett, „hibázó” csendőrrel, cseppet megerősítve titkosszolgálatilag. A játszma úgy ment, mint a karikacsapás, „véletlenül” kinyílt hátsó kapu, „legyengült” rendvédelmiek, s máris a törvényhozás épületének bejáratánál mutathatták magukat az élő adásban közvetítő hírtelevízióknak a „szabadságért küzdő” AUR-os izgágák. Ha valakinek déjà vu érzése volt a performansz láttán, nem tévedett. 2019 júniusában hasonló jelenetek zajlottak az úzvölgyi katonatemetőnél, a ma már parlamenti képviselettel rendelkező AUR-osok szervezésében.

A nagy sajtóvisszhangnak köszönhetően a keddi bukaresti cirkusz csavart egyet a nagykoalíciós vita hőfokán. A Szociáldemokrata Párt (PSD) ráerősített a kétkulacsos álláspontjára a Covid-igazolvány bevezetése kapcsán: még hangosabban követeli a gyors kormányzati felelősségvállalást az ügyben, amellyel a Marcel Ciolacu vezette alakulat késleltetné a nyílt törvényhozási állásfoglalását. Első ránézésre az AUR koalíciós feszültséget gerjesztő terve sikerült.

Simionék újra jelezték: radikalizmusukkal továbbra is veszélyt jelentenek a politikai szereplők számára, de egyben a stabilitásra is. Ez a helyzet aligha fog lényegesen megváltozni a 2024-es választási „szuperévig”, amikor négy megmérettetés lázában éghet majd a romániai politikum. Bár a román alkotmány nem biztosít különlegesen nagy hatásköröket az államfőnek, az utóbbi harminc évben a közvetlenül választott elnökök szinte kivétel nélkül igyekezték a legtágabban értelmezni az alaptörvényben rögzített mozgásteret, számos esetben pedig nyilvánvalóan átlépték hatáskörüket. Ezt tette és teszi Klaus Iohannis is. Éppen ezért a politikai szereplők az elnökválasztást tekintik kulcsfontosságúnak a befolyásszerzés tekintetében.

A PNL és a PSD 2024-ben valamiféle közös stratégiát dolgozhat ki annak érdekében, hogy az általuk indított jelöltek egyike sikerrel tudja venni a megmérettetés második fordulóját adott esetben a rendszerellenes, nacionalista AUR által indított államfőjelölttel szemben. A nagykoalíció egyben maradásának egyik komoly motivációja lehet a rendzavaró Simionék ellensúlyozása. Közvetett módon tehát akár jótékonyan is hathat a politikai stabilitásra az AUR által képviselt veszély, mivel kézzelfogható indoka lehet a hosszabb távú nagykoalíciós összefogásnak. Ha így nézzük a keddi bukaresti történéseket, akár kormányzati érdeket is szolgálhatott a balhé.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.