2009. július 23., 10:362009. július 23., 10:36
A Steaua futballklub huligánjai által múlt csütörtökön, egy rangos nemzetközi kupamérkőzésen kifeszített transzparens magyar nyelvű szövegét hamar megértette a teljes romániai közvélemény. Meggyőződésem, hogy a román futballszurkolók nagy része jót nevetett rajta, a nemzetállam jó néhány polgára még el is tudná mondani azon az idegen nyelven, ha arra kérnék. Érdek-képviseleti szervezetünk elnöke, a futballban való jártasságáról egyáltalán nem híres Markó Béla is megértette az üzenetet, úgy, ahogyan Asztalos Csaba, a diszkriminációellenes tanács elnöke, vagy mondjuk Móring József Attila magyarországi kereszténydemokrata képviselő. Ami azonban érthetetlen: míg utóbbi két közszereplő minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy szankciókat, illetve hivatalos diplomáciai számonkérést eszközöljön ki, az RMDSZ-elnök azt szeretné, ha nem lenne ügy belőle.
Pedig az ügy már odáig fajult, hogy egy bukaresti román napilap levélben fordult az európai futballszövetséghez, az UEFA-hoz, amelyben a Steaua megbüntetését kéri. Az ok: románként szégyellik magukat. Olyannyira, hogy címoldalon közölték a magyar nemzethez intézett, helytelen magyarsággal megírt bocsánatkérésüket. Azt csak az Adevărul szerkesztői tudják, nekik ez hol éri meg. Induljunk ki mégis abból, hogy szégyenérzetük valós, és ismerjük el, ez a szégyenérzet még mindig valamivel „felemelőbb” lehet, mint az, amit jelen pillanatban jó néhány (nem csak) erdélyi magyar érez. Azt, hogy ilyen megalázó esetekben érdekképviseleteink csúcsvezetésében nincs, aki teljes erőbedobással elégtételt követeljen az újabb és újabb sérelmek miatt. Még szerencse, hogy a futballnak megvan a bevált szabályrendszere és etikai kódexe, bízzunk hát az UEFA lesújtó karjában.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.