2012. július 31., 09:582012. július 31., 09:58
Hiszen annak ellenére sem voltak képesek a referendum érvényességét biztosító létszámú szavazót mozgósítani, hogy négy órával meghosszabbították a voksolás időtartamát. Sőt az sem segített, hogy „kreatív” módszerekkel próbálták a polgárokat mozgósítani, a tombolaszervezéstől a bikinis felvonulásig. Igaz, ehhez szükséges volt a PDL és Băsescu által az USL stiklijeire válaszul kitalált ellenstikli, a népszavazás bojkottja is, de az USL-nek most akkor is azt kell megennie, amit saját maga főzött.
Persze Băsescu sem hagyhatja figyelmen kívül az ellene leadott több mint hétmillió voksot. Békülékeny hangneme arra utal, hogy hajlandó erre – más kérdés, hogy mennyire képes szakítani eddigi gyakorlatával, azzal, hogy gyakran az alkotmányosság határait feszegetve próbálta meg reformelképzeléseit keresztülvinni. A labda most az USL térfelén pattog, de eddigi reakciói nem sok jót sejtetnek. Az, hogy a kudarcért primitív, sovén retorikát alkalmazva a magyarok bojkottját teszik felelőssé, annak a jele, hogy nincs tervük a folytatásra, és a lappangó indulatokat a maguk irányából a jól bevált mumus, a magyarok irányába kívánják terelni.
Annak, hogy erre esélyt kaptak, egyébként az az oka, hogy az RMDSZ harmadszor is kudarcot vallott Băsescuval szemben: hiába buzdította részvételre a magyarokat – ami az USL-nek kedvezett volna –, azok inkább távol maradtak. És nem azért, mert Orbán Viktor azt mondta, hanem azért, mert maguktól is van annyi eszük, hogy belássák: nem áll érdekükben egy magyarellenes gesztus nyomán kormányra került koalíciót támogatni.
A folytatás az USL-en múlik. Ha nem ismeri el, hogy most csatát vesztett, és az együttműködés helyett újabb stiklikhez folyamodik, hogy megszerezze a teljhatalmat, azzal csak mélyíti a politikai és gazdasági káoszt. Annak pedig – az USL-eliten kívül – csak vesztesei lesznek. Magyarok és románok, bojkottálók és lelkes voksolók egyaránt.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.