Balogh Levente

Balogh Levente

Kézfogás helyett uszítás

2020. június 12., 09:07

2020. június 12., 09:07

A szerdai képviselőházi szavazás, amelyen a román honatyák elsöprő többsége elutasította, hogy március 15-e a romániai magyar közösség törvényben rögzített, hivatalos ünnepe legyen, ismét csak bebizonyította, hogy nincsenek csodák. Az ugyanis manapság csodaszámba menne, ha a román politikum és közélet prominens képviselői nem a zsigeri, magyar­ellenes uszításból próbálnának maguknak tőkét kovácsolni.

Nem csillapította az ügyeletes magyargyűlölők vérszomját, hogy a tervezetet két hétre jegelték, sőt ugyanott folytatták, ahol abbahagyták. A vita során ismét csak előkerültek a román önviktimizáció hagymázas mítoszai a magyar szabadságharc idején lemészárolt negyvenezer románról.

Amilyen gesztusértékű lett volna, ha megszavazzák a jogszabályt, ugyanolyan gesztusértékű, hogy a román többség – tisztelet a kevés kivételnek – gyakorlatilag gondolkodás nélkül mondott nemet egy olyan kezdeményezésre, amely hozzájárult volna ahhoz, hogy a magyar közösség jól érezze magát a szülőföldjén. Ezzel pedig közvetve a Bukarest által gerjesztett etnikai ellentétek enyhítéséhez is.

A voksolás eredménye és a vita során elhangzott magyarellenes megnyilvánulások ugyanis egyenes következményei Klaus Iohannis államfő április végi kirohanásának, amely során azzal vádolta meg a szociáldemokratákat, hogy ki akarják árusítani Erdélyt a magyaroknak – ami azt a magyarokkal szembeni vádat is magában foglalja, hogy ők viszont rá akarják tenni a kezüket Erdélyre. Ezzel – idomulva a korábban általa elnökölt, jelenleg kisebbségben kormányzó liberálisok magyarellenes politikájához – megadta a kilövési engedélyt a magyarokra, és versenyt gerjesztett a kormányoldal és az ellenzék között, melyik nagyobb román hazafi. Amit Romániában manapság is abban mérnek, ki uszít jobban a magyarok ellen, ki kezdeményez több olyan jogszabályt, amely korlátozza az őshonos magyar közösség jogait.

Most egyébként úgy tűnik, Iohannis mintha már kezdené bánni, hogy hallgatott azon tanácsadóira, akiknek javaslatai nyomán a PNL után ő is teljesen „rareşbogdanizálódott”, és most mintha visszatáncolna. Erre utalhat, hogy alkotmányossági normakontrollt kért az alkotmánybíróságtól azon törvénnyel kapcsolatban, amely hivatalos román ünneppé nyilvánítaná a trianoni diktátum aláírásának évfordulóját.

Bár előfordulhat, ez csupán annak tudható be, hogy a javaslat a pártja legfőbb riválisának számító PSD-é, nehéz nem arra gondolni, hogy a Bukarest által mindig igazodási pontnak tekintett nyugati kancelláriák állhatnak a háttérben. Nem elképzelhetetlen ugyanis, hogy miután magyarellenes uszítása nyomán a vele addig szimpatizáló, mértékadónak számító német nyelvű sajtó legnevesebb képviselői egyöntetűen bírálták, a hír eljutott Berlinbe, Brüsszelbe és természetesen Washingtonba is, és az ottani illetékesek némi dorgálásban részesítették eddig mértéktartónak gondolt hűséges bukaresti emberüket.

Aki ennek nyomán már nem szívesen vállalná annak az ódiumát, hogy csak úgy kihirdessen egy ilyen, nyilvánvalóan Magyarország és a magyar nemzet provokálását célzó, csakis konfliktusgerjesztésre alkalmas törvényt, ezért áttolta a felelősséget az alkotmánybírákra. Ha ők elkaszálják a törvényt, akkor rá lehet fogni a PSD-re, hogy ismét csak fölöslegesen szította a kedélyeket. Ha viszont átengedik, akkor ő moshatja a kezeit.

Akárhogy is történt, a magyarellenesség félig már amúgy is kiszivárgott szellemét ő szabadította ki teljes mértékben a palackból, így most a politikum, egyes soviniszta történészek és publicisták, valamint a titkosszolgálatok által működtetett „független” elemzőközpontok – már csak a trianoni diktátum centenáriuma ürügyével is – szakmányban ontják a magyarellenes hangulatkeltésre alkalmas uszító és félrevezető nyilatkozatokat, propagandacikkeket. A jelek szerint a román illetékesek jelentős része pszichózisként éli meg a magyarokhoz való viszonyt, nagy Erdély-féltésükben továbbra sem képesek feldolgozni, hogy még mindig nem sikerült felszámolniuk közösségünket, és lejáratniuk, meggyengíteniük Magyarországot.

A helyzet paradoxona az, hogy éppen akkor dúl a hisztérikus magyarellenesség, amikor Orbán Viktor magyar kormányfő a trianoni diktátum centenáriumán elmondott beszédében ismét baráti jobbot nyújtott a románoknak, felajánlva nekik, hogy csatlakozzanak a közép-európai nemzetek érdekérvényesítő együttműködéséhez. A jelek szerint azonban Bukarest továbbra sem az egyenlő felek közötti békejobbot, hanem a megadást jelző feltartott kezet akarja látni magyar részről.

Márpedig olyan körülmények között, amikor a románok azok, akik nemet mondanak a régió országai közötti együttműködésre, meglehetősen nevetségesen hangzanak azok a bukaresti vádak, hogy a békétlenséget a magyarok szítják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.