Balogh Levente

Balogh Levente

Kétfordulós következetlenség

2019. december 17., 08:10

2019. december 17., 08:10

Mintha az országban nem lennének sokkal súlyosabb problémák, úgy erőlteti a frissen helyzetbe került kormánypárt és több szövetségese a kétfordulós polgármester-választáshoz való visszatérést. Pedig nehezen tudjuk elképzelni, hogy romániai szavazópolgárok milliói kelnének és feküdnének azzal, hogy vajon a jövő nyár elején esedékes önkormányzati választáson egy fordulóban kell megválasztani a polgármestereket, vagy két hét elteltével ismét urnákhoz kell járulni.

A kétfordulós választások erőltetése jellegzetesen olyan ügy, amely kizárólag azon pártok számára fontos, amelyek azt forszírozzák. Félreértés ne essék: egyáltalán nem tartjuk ördögtől valónak, ha egy politikai alakulat olyan törvényi környezetet szeretne kialakítani, amely kedvező számára. Ugyanakkor nem ártana odafigyelni a prioritások sorrendjére is. Márpedig Románia jelenlegi gazdasági és szociális helyzete ismeretében igencsak valóságtól elrugaszkodott lépés, hogy például a magát a nyugati politikai és üzleti kultúra hazai fáklyavivőjeként vizionáló Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egyenesen a Nemzeti Liberális Párt (PNL) által adott, kisebbségi kormány támogatásának megvonásával zsarol arra az esetre, ha nem kezdeményezi egy héten belül a választási törvény módosítását.

Egyértelmű, hogy a PNL, az USR és a népi Mozgalom Párt (PMP) is azért akar kétfordulós választást, mert arra számít, hogy ezzel tudja kiütni a nyeregből a nemrég a kormány éléről ellenzékbe taszított Szociáldemokrata Párt (PSD) polgármestereit. Hiszen a jelenlegi PSD-ellenes hangulatban a második fordulóban lényegesen könnyebb lenne egységfrontot kovácsolni a jobbközép jelölt mögött a PSD-s politikussal szemben. Éppen ezért érthető, hogy a PSD-nek viszont esze ágában sincs tétlenül nézni mindezt, és bizalmatlansági indítvány benyújtásával fenyegetőzik arra az esetre, ha a kormány már a soron következő önkormányzati választás előtt, ráadásul a parlament megkerülésével, felelősségvállalással vagy sürgősségi rendelettel akarná módosítani a választási törvényt. Ebben szövetségesre találna az RMDSZ-ben, amely ugyanilyen vehemensen ellenzi a módosítást, márpedig kettejüknek még megvan a többsége ehhez – igaz, a román politikát, illetve a képviselők és szenátorok pártváltási hajlandóságát ismerve kérdéses, hogy meddig.

Nem mintha amúgy a kétfordulós polgármester-választás önmagában véve rosszabb lenne az egyfordulósnál. Mint ahogy fordítva is igaz. Csakhogy jelen pillanatban két olyan párt szorgalmazza teli szájjal a választási törvény módosítását, amelyek eddig fennen hangoztatták, hogy az igazságszolgáltatást tiszteletben kell tartani, az alkotmánybíróság ítéletei szentek, ezeknél pedig már csak azok a kinyilatkoztatások szentebbek, amelyeket a nemzetközi szervezetek tesznek Románia kapcsán. Márpedig korábban az alkotmánybíróság, valamint az Európa Tanács alkotmányügyi szaktestülete, a Velencei Bizottság is figyelmeztette a bukaresti illetékeseket: legitim ugyan a választási törvények módosítása, de azt mellőzzék a választásokat megelőző egy évben. Most pedig akárhogy is nézzük, az önkormányzati választásokig nagyjából csupán fél év van hátra. De hát hiába, a jelek szerint a magukat európai és demokratikus gondolkodásúnak tekintő pártok úgy vélik: részükről még az is belefér az európaiságba és a demokráciába, hogy szembe menjenek a korábban általuk is hangoztatott alapelvekkel, ha ebből közvetlenül profitálhatnak. (Az külön nevetségessé teszi a helyzetet, hogy a magát szintén a demokrácia őrangyalának beállító Klaus Johannis államfő is ezen az állásponton van).

Az RMDSZ részéről annyiban érthető az ellenkezés, hogy a kétfordulós választás során a vegyes lakosságú településeken a „békés egymás mellett élés” és az „európai tolerancia” jegyében a román pártok rendszerint összefognak a magyar jelölt ellen, és etnikai szavazás zajlik. Ezzel pedig számos RMDSZ-es polgármesteri tisztség elúszhat. Így az RMDSZ kormánybuktatással való fenyegetőzése sem teljesen illegitim, hiszen az sajnos nemigen várható, hogy a román elöljárók figyelembe vegyék a magyar közösség sajátos igényeit.

Mielőtt azonban bárki is azzal vádolna meg, hogy az RMDSZ-ért aggódunk, gyorsan szögezzük le: mivel – pláne az önkormányzatokban – nem egyedüli pártként képviseli a magyar közösséget, nem az RMDSZ érdeke, hanem a magyar érdek a legfontosabb. Ami az, hogy a magyar pártok a lehető leghamarabb kezdjenek egyeztetést a közös jelöltek támogatásáról azokon a településeken, ahol ezáltal növelhető a magyar polgármester megválasztásának esélye, vagy legalább a nagyobb arányú magyar jelenlét a képviselő-testületekben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.