2010. november 25., 10:322010. november 25., 10:32
Az ember leül drága szüleivel a nagyszobában, azzal a feltett szándékkal, hogy most aztán tévé hiányában legalább egy kicsit beszélget, és azon kapja magát, hogy ő és a család összes többi tagja akaratlanul is egy pontba bámul: a tévékészülék hűlt helyére.
A vége az lett, hogy egy nagyjából megfelelő méretű kartonpapírt szabtunk tévéformára, megrajzoltuk rá a képernyőt és a gombokat (távirányító előtti időszakról van szó, szóval kábé a kőkorról), így legalább nem a levegőt stíröltük három napig. Ezt persze viccnek szántuk, szórakoztunk is rajta (vagyis a saját hülyeségünkön) eleget, én magam pedig meg is fogadtam, hogy ha valaha elköltözöm a szülői házból, nálam aztán biztosan nem a tévé lesz a szoba főhelyén.
Tévedtem. Hihetetlen, de minden erőfeszítésem ellenére is egyetlen ülőhely van a nappaliban, ami nem a televízió felé fordul – az pedig a számítógépasztal előtti szék, hát ki lehet találni, mire nyílik kilátás belőle a tévé helyett. Ahhoz, hogy hites párommal két értelmes szót váltsak úgy, hogy mondjuk én az asztalnál iszom a kakaómat, ő pedig a kanapén ül, félig ki kell tekernem a nyakamat. Legutóbb tegnapelőtt elégeltem meg ezt az áldatlan szituációt, és kihívtam a kedvest egy életre-halálra szóló römipartira. Igaz, hogy a römikészleten ujjnyi por állt – ki lehet találni, mit bámultunk a römikockák helyett hónapok óta –, de legalább egy estén át nem volt bekapcsolva a tévé.
Másnap reggel – szintén némi hisztinek köszönhetően, persze részemről – még a tévéhíradót is a Kossuth Rádióval (ifjabbaknak: emeregy) helyettesítettük, én pedig ekkor döbbentem rá, hogy voltaképpen országos programhoz csatlakoztunk. És bár a Tévémentes Hét elsősorban gyerekeknek szól, mi pedig valószínűleg nem fogunk játszóházba vagy állatkertbe menni, már csak azért sem, mert napközben – a gyerekektől eltérően – dolgozunk, azért igencsak remélem, hogy nem csak ezen a héten kerül majd elő többször a römi, a pókerkészlet vagy ne adj isten’ egy pohár sör, egy baráti látogatás és egy jó beszélgetés kíséretében.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.