Balogh Levente

Balogh Levente

Káoszkoalíció

2019. október 18., 08:272019. október 18., 08:27

Szinte már szórakoztató azt látni, ahogy a szociáldemokrata párti (PSD) kormányt megbuktató ellenzéki pártok a sikeres akció utáni örömmámorból felocsúdva hirtelen rádöbbentek: tulajdonképpen semmi, vagy legalábbis nagyon kevés közös van bennük azon kívül, hogy egyetlen céljuk volt: a Viorica Dăncilă vezette kormány „kilövése”.

Ahhoz persze nem fér kétség, hogy az immár ügyvivő kormány az egyik legdilettánsabb, legkutyaütőbb és legkártékonyabb kabinet volt, ám azért arról sem vagyunk meggyőződve, hogy a jelenlegi ellenzéki pártok bármelyike – vagy akár közösen – képes lenne jobban kormányozni.

Igaz, a kormányzás egyelőre nem aktuális – legalábbis a többség számára. A Klaus Johannis államfő szíve csücskének számító Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a frissen kiállított szekus besúgói pedigrével rendelkező Traian Băsescu volt államfő politikai túlélésének biztosítására összegründolt Népi Mozgalom Párt (PMP) kivételével mindegyik ellenzéki párt úgy fut a kormányzati szerepelés elől, mint ördög a tömjénfüsttől.

Tartanak ugyanis attól, hogy képtelenek lennének megbirkózni azzal a gazdasági és közigazgatási káosszal, amelyet a gazdasági növekedés hasznát a beruházások fellendítése helyett a közalkalmazotti béremelések és nyugdíjemelések formájában szétosztó, az államkasszát szinte reménytelenül kiürítő kabinet hagy hátra. Félnek attól, hogy nekik kell majd közölniük a polgárokkal: a jóléti kiadásokra valójában nincs fedezet, ezért megszorító intézkedések szükségesek.

Ezért inkább lemerülnének és kibekkelnének a következő, elvileg jövő év végén esedékes parlamenti választásokig – akárcsak a most megbuktatott PSD, amely nem is alaptalanul reménykedhet abban, hogy addig az új kormány balfogásai rég elfeledtetik majd az ő szerencsétlenkedéseit. Eközben azon pártok, amelyek népszerűsége éppen felfelé ível, előre hozott választásokat szeretnének, hogy a parlamenti mandátumok szintjén is konzerválják mostani támogatottságukat.

Így aztán az „egyesült ellenzék” már abban is képtelen volt közös nevezőre jutni, hogy írjanak-e ki idő előtti parlamenti választást, vagy sem. A kormányból nemrég kilépett, jelenleg a parlamenti küszöb alatt tanyázó ALDE-nak esze ágában sincs ilyesmibe belemenni, és az RMDSZ sem rúgta fel még elég rég a kormánnyal kötött támogatási megállapodást ahhoz, hogy abban bízhatna: a polgárok elfelejtették, hogy lelkesen asszisztált a vitatott igazságügyi törvénymódosításokhoz.

Különösen mosolyra ingerlő az, ahogy máris felszínre bukkantak a kibékíthetetlennek tűnő ellentétek. A Victor Ponta volt PSD-s kormányfő vezette Pro Románia nem hajlandó egy csakis PNL-es politikusok vagy a párthoz közel álló személyek alkotta kormányt támogatni – viszont az egyetlen, a PNL-en kívül kormányra lépni hajlandó pártot, a PMP-t az ALDE és az RMDSZ is elutasítja, elsősorban Băsescu szekus múltjára hivatkozva, bár utóbbi esetében a párt vaskos sovinizmusa is elegendő ok az elutasításra.

És akkor ott van még a kétfordulós polgármester-választás ügye, amelyben a román ellenzéki pártok mindegyike egyetért – ám az RMDSZ mereven elutasítja, hiszen az csökkentené a magyar polgármesterek számát, elvégre tudjuk, hogy a román pártok minden alkalommal összefognak a második fordulóba került magyar jelölt ellen, és etnikai szavazássá változtatják a megmérettetést.

Ebben a helyzetben különösen mókás a magyarok voksaira pályázó USR egyik szenátorának kifakadása, aki emiatt azt mondja: az RMDSZ a PSD-hez hasonlóan földesúrként akar uralkodni az általa vezetett településeken, és a szocdemekkel együtt megérett arra, hogy eltűnjön a politikai színtérről.

Bár e meglátás azért nem teljesen alaptalan, sőt igencsak megalapozott, mégis, ismét csak jelzi, hogy a globalista hipszterek és a neomarxisták nagy reménységének tartott USR továbbra sem érti, miért szavaznak a magyarok inkább magyar pártokra. így ahelyett, hogy a magyar közösség meglévő jogainak szavatolásának ígéretével – a kiterjesztésükre már gondolni sem merünk – próbálná magához édesgetni őket, továbbra is csak önmagát ajánlja – ami, lássuk be, nem túl csábító kínálat.

De vissza az ellenzéki ellentétekhez és a kormányalakítás nehézségeihez: miután világossá vált, hogy az ellenzéki pártoknak nem volt forgatókönyvük a kormánybuktatás utáni időszakra, ilyen kaotikus, egymást kioltó feltételek mellett és ezzel az politikai kínálattal igencsak nagy az esélye annak, hogy a következő választásokig hátralevő periódus ugyanúgy elvesztegetett idő marad, mintha a PSD-kormány a helyén maradt volna.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.