2010. október 06., 10:162010. október 06., 10:16
A mai technikával persze könnyen előidézhetünk efféle természetfölötti jelenségeket, s ezt a bizottság is rögtön sejtette, ezért merte felbontani az urnát, s előkeríteni a szavazatok közül a kampányolásra előléptetett mobiltelefont.
Az első kérdés, ami felmerült bennem, hogy milyen telefon kellett az legyen, ami befért a láda tetején lévő keskeny résen, és a másik, hogy az elkövetőnek miként pattant ki a fejéből ez az egyedi ötlet. Az elsőre viszonylag könnyen tudok válaszolni: vagy vékony volt a telefon, vagy senki nem vette észre, hogy a szavazó egy fél téglát próbál betuszkolni a résen. A másodikat csak elképzelni tudom: pár mindenre elszállt ifjú – mert idősebbek még nem tudnak „technikában” gondolkodni – leült, és azon kezdett el gondolkodni, hogyan tudná áthágni a kampánycsendet. Különösebben egyik párttal se szimpatizáltak, de jól tudták, hogy Gyurcsány már mindenki szemében szálka, tehát őt kell bevetni elhárítófegyverként. Többféle variáción is gondolkodtak: az első szerint Pistit ültették volna be egy bőröndbe, amit majd ottfelejtenek a szavazófülkében, de ezzel több probléma is akadt: Pisti nem tudta Gyurcsány hangját utánozni, nem jegyezte meg a szöveget, sötétben pedig nem tudott olvasni, különben is a múltkori bombariadónál már elkobozták azt a nagy bőröndöt.
A másik opció szerint a szavazás előtti éjjelen lopóztak volna be a szavazóhelyiségbe, s teleírták volna a fülkék belsejét az őszödi beszéddel, de ezt is hamar elvetették, mert nem elég, hogy veszélyes, még rengeteget is kellett volna írni, ők pedig kilencedikes koruktól azon versenyeznek, ki ír kézzel kevesebbet. Végül összedobták a pénzt, vettek rá egy üveg piát, hogy legyen merszük megverni Pistit, és elkobozni a telefonját. Először úgy gondolták, a szavazófülkében hagyják, de aztán Andris, a falkavezér kitalálta, hogy az urnába rakja, mert azt senki nem bonthatja fel. Megvolt a terv, a kivitelezés, adtak dolgot a bizottságnak, rendőrségnek, sajtónak. Igazán büszkék lehetnek magukra. Adja az ég, hogy továbbra is ilyen lelkes, fantáziadús állampolgárokkal legyen tele a világ, akik nem bízzák a véletlenre a választást.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.