2010. március 09., 10:442010. március 09., 10:44
Az elnököt nemrég egészségesnek találta egy orvosi konzílium (a Cotroceni-palota illetékesei siettek hozzátenni: az államfő „nagyon” egészséges), az ország első számú páciense pedig azzal igyekezett bizonygatni mentális és fizikai képességei hiánytalanságát, hogy konzultációra hívta a pártokat kedvenc témája, a törvényhozási reform ügyében.
Băsescu türelme amúgy érthető: a 2012-es parlamenti választásokig bőven van ideje megpuhítani az ellenzéki szociáldemokratákat és liberálisokat, valamint a kormányra került RMDSZ-t, hogy ha nem is maradéktalanul, de részben beteljesüljék az egykamarás parlamentre való áttérésről és a honatyák számának csökkentéséről dédelgetett álma. Az kizárható, hogy tavalyi kezdeményezésének – amelyet az államfőválasztás első fordulójával egy időben tartott referendumon megjelentek döntő többsége támogatott – mindkét pontját kipipálhatja második mandátuma végére.
A választási vereségből felocsúdni még mindig képtelen, belső marakodások gyengítette ellenzék már csak presztízse kedvéért sem engedheti meg magának, hogy egészében támogassa a korábban keményen ostorozott javaslatot, nagyon úgy fest azonban, hogy a PSD és a PNL is hajlandó a kompromisszumokra. Victor Ponta, a szocdemek új elnöke nemrég már hajlott arra, hogy a szenátus átalakuljon a régiók egyfajta képviseletévé, a liberálisok pedig már korábban sem zárkóztak el a honatyák létszámának csökkentésétől. Hasonlóképpen az RMDSZ is kibékülne mindkét variánssal, hacsak arányaiban megőrizheti törvényhozási súlyát, no meg persze ha cserébe kap valamit.
Hisz lám, a szövetség belement a szenátus PSD-s elnökének megbuktatásába, holott a demokrata-liberálisok kannibálpolitikája korábban még biztosan nem lett volna ínyére. Ám amint megérezték, hogy nagy PSD-faló kedvében a PDL még a magyaroknak is hajlandó átengedni az állam második legmagasabb közméltósági posztját, Markóék azt is elfelejtették, hogy négy hónappal ezelőtt még Mircea Geoanának kampányoltak. Rég volt, talán igaz se volt…
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.