Rostás Szabolcs
2018. április 09., 00:02
2018. április 09., 00:02
Meglehetősen szokatlan időpontban, ugyanakkor érdekes hasonlattal élve hívták fel a figyelmet a független és pártatlan igazságszolgáltatás fontosságára ezekben a napokban a román igazságszolgáltatás jeles képviselői.
Többen is (köztük Dana Gîrbovan, a Romániai Bírák Országos Egyesületének – UNJR – elnöke) megragadták az alkalmat az ortodox húsvét apropóján, hogy Krisztus keresztre feszítése és a román igazságszolgáltatás jelenlegi állapota között párhuzamot vonva megállapítsák, mennyire létfontosságúak egy társadalom – és persze az egyén – számára a tisztességes és pártatlan bírósági perek. Hiszen talán semmit sem visel nehezebben az ember, mint az igazságtalanságot, az igazságtalan ítéletet. Egyáltalán nem véletlen, hogy a téma ebben az ünnepi időszakban is közszájon forog, elvégre a rendszerváltás óta soha ennyi vita és ellentmondás nem övezte a romániai igazságszolgáltatást, mint most.
A korrupcióellenes ügyészség tevékenysége körüli kételyeket, az „elhajlásai" (gondolunk itt elsősorban a ploiești-i kirendeltség háza táján uralkodó visszaélésekre) miatti felháborodást tetőzi újabban a nyomozó hatóságok és bíróságok, valamint a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) között köttetett titkos megállapodások ügye. Önmagában sehol nem jelent veszélyt a demokráciára és a jogállamiságra, ha a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus elleni küzdelem terén a bűnüldöző szervek és a vádhatóságok szorosan együttműködnek, és erejüket megkettőzve munkálkodnak a lakosság és az illető ország biztonsága érdekében.
A mintegy tíz évvel ezelőtt szentesített romániai protokollumok azonban túlléptek az intézmények közti viszonyokat szabályozó megállapodások keretein, lehetőséget teremtve a titkosszolgálat számára, hogy beavatkozzék a büntetőeljárásba. Márpedig hasonló eljárásra – úgy tudtuk, vagy inkább csak reméltük(?!) – legutóbb a totalitárius rezsimek idején volt példa tájainkon, amikor az osztályellenségnek kikiáltottak elleni nyomozást közvetlenül a Sziguránca vagy a Szekuritáté tisztjei irányították. Aminek megannyi kirakatper lett az eredménye, számtalan ártatlanul elítélt, meghurcolt ember – amire a jelek szerint napjainkban is megannyi példa akad, hiszen lám, éppen a SRI egyik volt bennfentese, egykori főtisztje kérdőjelezi meg a székelyföldi „terroristaperben" megfogalmazott vádakat.
A hazai társadalom elemi érdeke, hogy minden homályos részlet, visszaélés, alkotmány- és törvénysértés napvilágra kerüljön a SRI és az igazságszolgáltatási szervek titkos paktumairól. A kivizsgálás és a megnyugtató tisztázás már csak azért is elengedhetetlen, mert sokak szerint már így is megkérdőjelezhető valamennyi, az elmúlt évtizedben lezajlott büntetőperben született ítélet pártatlansága, és ez a kétely katasztrofális következményekkel fenyegeti a romániai igazságszolgáltatás megítélését.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!