2012. október 15., 08:442012. október 15., 08:44
Ezzel nincs is semmi baj, és úgy gondoltuk, azzal sem, hogy a lakásadót legkésőbb februárban kifizetjük előre egész évre. Senki nem mondta nekünk, hogy külön be kellene jelentenünk az adóhivatalban a gázbevezetést, de nemcsak előre nem szólt senki, a szokásos éves fizetéskor sem volt ilyesmiről szó. Nemrég aztán kaptunk egy felszólítást, hogy jelenjünk meg a lakáspapírokkal és a fűtést igazolókkal a városházának a megfelelő ablakfülkéjénél. Indoklást nem írtak, nem is igényeltük: minden papírt lefénymásoltam, és a férjem el is ment az ominózus ablakhoz.
Ott közölték vele, hogy adóhátralékban „szenvedünk”, mégpedig három éve, azt ki kell fizetni a kötelező (??!!) büntetéssel együtt. Nem olyan összegről van szó, hogy belerokkannánk, engem viszont az egekig ugrasztott ez az alattomos, sunyi, utólagos fizettetés. Ékes nyelven megírtam a tiltakozást, nem felejtve el írásban kérni a választ, pontos hazai és európai vonatkozó törvénycikkekre való utalásokkal egyetemben.
Merthogy utólag legföljebb a dzsungelben… Két példányban készült el az irat, egyik a polgármesternek, a másik az illetékes igazgatónak címezve. A férjem újfent megjelent a tetthelyen (azért ő, mert én rögtön felemelem a hangom, s akkor a hangosbeszélő is diszkrét suttogássá válik mellettem), de csak az egyiket fogadták el, mondván, hogy a polgármestert nem lehet csip-csup ügyekkel zavarni, mert akkor nem jut ideje a munkára. És majd válaszolnak.
Most itt tartunk, várjuk a hivatalos választ. Nem akarnék előre ítélkezni, hisz még az is előfordulhat, hogy igazat adnak nekem: más hanyagságát nem leszek kénytelen megfizetni, esetleg talán bocsánatot is kérnek. De hogy az alig három hónapja még nagy polgárbarátsággal kampányoló polgármestert ne lehessen a polgárok ügyes-bajos dolgaival „zavarni”, az nagyon furcsa. De ismétlem: nem vagdalkozom hiába, várjuk ki a végét. S ha majd megérkezik a hivatalos, okadatolt, írásos válasz, akkor kiderül, hogy a jótettünk, a kiadott sok-sok pénz és az adófizetői ügybuzgalom „jutalma” büntetés lesz-e vagy békén hagyás. A következő lépést ráérek majd akkor fontolgatni.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.