Kiss Judit
2017. augusztus 30., 09:062017. augusztus 30., 09:06
Minél több jó hírt kéne sugározzanak a tévécsatornák, mert a társadalomban eluralkodott a gyűlölet, ugyanakkor az országról a híradásokban kialakuló negatív összkép is az oka, hogy a külföldön szerencsét próbáló fiatalok közül egyre kevesebben akarnak hazajönni – ezzel az elgondolkoztató vélekedéssel állt elő a minap a vízügyi és erdészeti szaktárca vezetője.
A miniszter asszony azt mondta, több derűlátásra okot adó tájékoztatást szeretne hallani a tévéből, hiszen meglátása szerint a rossz hír rossz irányba befolyásolja az embereket.
Arról, hogy a média miként manipulálja fogyasztóit, hogy a hírfolyamok formálta valóságképnek és a mindennapi tapasztalatnak mekkora a közös halmaza, hogy a tévécsatornákból ömlő információk merre gyűrűznek tovább, és miként csapódnak le a társadalomban, illetve hogy a társadalom mozgásai hogyan befolyásolják a médiát, könyvtárak születnek.
Lehet némi részigazság abban, hogy a mindenkori média saját jól felfogott érdekében igencsak hajlamos előnyben részesíteni a rémhíreket a pozitív üzenetűekkel szemben, és hogy a borúlátó híradások negatívan hatnak a pszichére. A miniszteri nyilatkozatban azonban a látszólagos jó szándékon túl a valóság elkendőzésének szándéka is felsejlik. (Talán nem tűnik túl erőltetettnek, hogy a PSD-s tárcavezető elképzelése óhatatlanul eszünkbe juttatja a rossz emlékű Ceaușescu-időket, amikor a fekete-fehér képernyő a mindössze napi kétórás adás idején valószínűtlenül rózsaszín képet próbált hazudni a világ folyásáról.)
Doina Pană pozitív gondolatait aláhúzandó jó példával is előrukkolt: ő maga több hetet töltött Kanadában, és azt tapasztalta, az ottani társadalom – a romániaival ellentétben – derűlátó, a médiában pedig nyoma sincsen a negatív töltetű hírek túlsúlyának. Nem kis adag politikusi álnaivitás és igazi manipulációs szándék kell ahhoz, hogy egy miniszter azt mondja, azért nem akarnak hazajönni a külföldön szerencsét próbáló fiatalok, mert úgy látják a híradásokban, hogy negatív és kilátástalan a társadalomban tapasztalható légkör, és ha pozitívabban tájékoztatnának a tévéadók, jobb lenne az emberek közérzete.
Nem kell politikusi csavaros ész azonban ahhoz, hogy a józan paraszti gondolkodás is belássa: a kanadaiak valószínűleg nem azért derűsek, és maradnak hazájukban, mert ezt sugározza a tévé, hanem mert összehasonlíthatatlanul elégedettebbek megélhetés, infrastruktúra, egészségügy, oktatás, turizmus, igazságügy, korrupció, környezetvédelem stb. tekintetében, mint a romániaiak. Ez azonban korántsem jó hír, úgyhogy ne is beszéljünk róla...
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!