Kiss Judit
2017. augusztus 30., 09:06
2017. augusztus 30., 09:06
Minél több jó hírt kéne sugározzanak a tévécsatornák, mert a társadalomban eluralkodott a gyűlölet, ugyanakkor az országról a híradásokban kialakuló negatív összkép is az oka, hogy a külföldön szerencsét próbáló fiatalok közül egyre kevesebben akarnak hazajönni – ezzel az elgondolkoztató vélekedéssel állt elő a minap a vízügyi és erdészeti szaktárca vezetője.
A miniszter asszony azt mondta, több derűlátásra okot adó tájékoztatást szeretne hallani a tévéből, hiszen meglátása szerint a rossz hír rossz irányba befolyásolja az embereket.
Arról, hogy a média miként manipulálja fogyasztóit, hogy a hírfolyamok formálta valóságképnek és a mindennapi tapasztalatnak mekkora a közös halmaza, hogy a tévécsatornákból ömlő információk merre gyűrűznek tovább, és miként csapódnak le a társadalomban, illetve hogy a társadalom mozgásai hogyan befolyásolják a médiát, könyvtárak születnek.
Lehet némi részigazság abban, hogy a mindenkori média saját jól felfogott érdekében igencsak hajlamos előnyben részesíteni a rémhíreket a pozitív üzenetűekkel szemben, és hogy a borúlátó híradások negatívan hatnak a pszichére. A miniszteri nyilatkozatban azonban a látszólagos jó szándékon túl a valóság elkendőzésének szándéka is felsejlik. (Talán nem tűnik túl erőltetettnek, hogy a PSD-s tárcavezető elképzelése óhatatlanul eszünkbe juttatja a rossz emlékű Ceaușescu-időket, amikor a fekete-fehér képernyő a mindössze napi kétórás adás idején valószínűtlenül rózsaszín képet próbált hazudni a világ folyásáról.)
Doina Pană pozitív gondolatait aláhúzandó jó példával is előrukkolt: ő maga több hetet töltött Kanadában, és azt tapasztalta, az ottani társadalom – a romániaival ellentétben – derűlátó, a médiában pedig nyoma sincsen a negatív töltetű hírek túlsúlyának. Nem kis adag politikusi álnaivitás és igazi manipulációs szándék kell ahhoz, hogy egy miniszter azt mondja, azért nem akarnak hazajönni a külföldön szerencsét próbáló fiatalok, mert úgy látják a híradásokban, hogy negatív és kilátástalan a társadalomban tapasztalható légkör, és ha pozitívabban tájékoztatnának a tévéadók, jobb lenne az emberek közérzete.
Nem kell politikusi csavaros ész azonban ahhoz, hogy a józan paraszti gondolkodás is belássa: a kanadaiak valószínűleg nem azért derűsek, és maradnak hazájukban, mert ezt sugározza a tévé, hanem mert összehasonlíthatatlanul elégedettebbek megélhetés, infrastruktúra, egészségügy, oktatás, turizmus, igazságügy, korrupció, környezetvédelem stb. tekintetében, mint a romániaiak. Ez azonban korántsem jó hír, úgyhogy ne is beszéljünk róla...
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!