2011. június 21., 09:122011. június 21., 09:12
A licencadó bizottság pénzügyi kérdésekben sokáig nem merte felemelni a hangját, csakhogy a klubok gazdasági problémái nemzetközi szinten is egyre több kérdést vetettek fel, és az Európában pénzügyi fair play-ként meghirdetett mozgalom néhány év késéssel a bukaresti irodákba is beköszönt. Ám a változás váratlan szele akkora vihart kavart, hogy az egymással nap mint nap hadakozó kiskirályok félelmükben egy táborba verődtek, és kétségbeesésükben meghozták a román futball egyik legcinikusabb döntését: ha nem tudunk megfelelni a szabályoknak, akkor inkább ne legyenek szabályok. A végrehajtó bizottság tagjai már világgá is kürtölték a döntést, miszerint a gazdasági problémák miatt kizárt csapatokat visszafogadják, ám hamarosan jött a váratlan fordulat: az ülésteremből még a szavazás előtt kivonult Mircea Sandu szövetségi elnök érvénytelennek nyilvánította a voksolás eredményét, mondván, a testületnek nem áll jogában beleszólni a licencadás kérdéskörébe. Ugyanakkor közölte, annyit változtatnak a szabályokon, hogy a kizárt klubok a jogerős döntést mégis megtámadhatják a lausanne-i Sportdöntőbíróságon.
Nem tudni, Sandu kivel egyeztetett a szavazás alatt a kulisszák mögött. A rettegettnek vélt idegen, az UEFA Bukarestbe kiküldött képviselője még a voksolás előtt közölte, Európa nem kér a problémás klubokból, otthon viszont azt csinálnak velük, amit akarnak. A végrehajtó bizottság tagjai ezzel gyakorlatilag szabad kezet kaptak, ám Mircea Sandu váratlanul megvétózta határozatukat. Így most csupán annyi biztos, hogy semmi sem biztos, de az biztató, hogy a tragikomédia újabb fejezetét már semleges terepen, Lausanne-ban játsszák. Várhatóan az érvényben lévő szabályok szerint.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!