Pataky István
2020. augusztus 06., 08:102020. augusztus 06., 08:10
Azt ugye tudjuk, hogy Románia jogállam. Ezt maga Klaus Iohannis mondta az utóbbi időben több alkalommal is.
Amíg az Erdély elrablásával riogató és a magyar nyelv kigúnyolásával kampányoló államfő kedvenc pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ellenzékben szenvedett, addig Romániában nyoma sem volt a jogállamiságnak. A diktatórikus, korrupt Dragnea idején Brüsszelben is megmondták: mindhiába keresték Bukarestben a jogállamot, nem találták. Aztán a jogtipró, Európa-ellenes Szociáldemokrata Párt (PSD) szavazatainak jóvoltából hatalomra jutott a PNL, s egyszerre előkerült a jogállamiság. A korrupciót pedig elvitte a cica.
Két évvel ezelőtt, a nyári szabadságolások kellős közepén a közösségi fórumokon, nyilvánvalóan teljesen spontán módon, monstre tüntetést szerveztek a bukaresti kormányépület elé a jogállamiságért meg a korrupció ellen. De főképp azért, hogy megbuktassák az akkori kormányt. A megmozdulás gazdátlan volt, a hatóságoknak nem volt tárgyalópartnerük, aki magára vállalta volna a százezres demonstráció szervezői feladatait.
Emlékszünk a történtekre. A „román diaszpóra” 2018-as kormányellenes megmozdulásán a tüntetők közé vegyült rendbontók összetűzést provokáltak a csendőrökkel, akik ezután könnygázzal és botozással kiszorították a kormány előtti térről a több tízezres tüntető tömeget. Az erőszakos cselekményekben több mint négyszáz tüntető és tíz csendőr sebesült meg. Bántalmazott demonstrálók feljelentése nyomán több csendőrségi vezető ellen büntetőeljárás indult. Jól megszervezett ellenzéki provokációt és elhibázott hatósági fellépést láttunk. És az erre ügyesen felfűzött politikai cirkuszt. Brüsszeli, strasbourgi ejnye-bejnye, mert jogállam az nincs.
Július 15-én Iohannis liberális jogállamának egyik fajsúlyos intézménye, a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) bejelentette, hogy lezárja a nyomozást a 2018. augusztus 10-i tüntetéskor történt hatósági fellépéssel kapcsolatban. Kivizsgálták a csendőrség vezetőinek döntéseit, s az esetleges államcsínykísérlet lehetőségét is. Az ügyészek szerint az erőszakos fellépésnek nem mindegyik „járulékos áldozata” volt „ártatlan áldozat”. Tetszik, nem tetszik, az ügynek itt le kellett volna zárulnia, ha már jogállamról beszélnek az ország vezetői.
Csakhogy Iohannisék kapcsoltak. A választási kampány kellős közepén született DIICOT-döntés megfosztja a demokratikus és Európa-barát liberálisokat egy ütős propagandaeszköztől. Mert azt már tudjuk, hogy a szociáldemokraták miatt éledt fel újra a koronavírus-járvány, de azért a PSD parancsait teljesítő rendőrparancsnokok bűnösségének leleplezése lenne az a bizonyos hab a kampánytortán.
Mi történik tehát egy jogállamban? Egy ügyesen megszervezett „civil” aláírásgyűjtési akció, a kormányközeli „független”, cseppnyi titkosszolgálati háttérrel megfűszerezett sajtó felháborodása, jól célzott politikusi hőbörgés, s máris megvan az eredmény. A jogállamiság egyik bástyája, a DIICOT befolyásolhatatlan ügyészei újraindítják a nyomozást az augusztus 10-i tüntetés ügyében. Kivizsgálják a csendőrség volt vezetőinek tetteit.
Az ügyészek most majd addig vizsgálódnak, amíg meg nem születik a Iohannis-féle hatalomnak kedvező eredmény. Mert a jogállam az jogállam.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!