Pataky István
2022. október 13., 08:382022. október 13., 08:38
Az ukrajnai háborúra kevésbé részrehajlóan tekintő szakértők egyetértenek abban, hogy a konfliktus kirobbanása óta most a legkiegyenlítettebb a katonai helyzet a szembenálló felek között, ami egyrészt az eszkaláció irányába vezet – amint annak elég nyilvánvaló jeleit láthattuk is az elmúlt napokban –, másrészt esélyt ad egy tűzszünetet előkészítő tárgyalássorozatnak.
Utóbbinak jelen állás szerint csak akkor van realitása, ha az agresszor Oroszország, illetve az Ukrajna akcióit irányító, a megtámadott országot fegyverekkel és titkosszolgálati információkkal ellátó Egyesült Államok hajlandóságot mutat a párbeszédre. Amennyiben Washington részéről a legcsekélyebb pozitív jelzés érkezne, Kijev álláspontja is pillanatok alatt változna meg.
Ez az egyetlen reális forgatókönyve a háború szüneteltetésének, s ezzel valószínűleg tisztában vannak Washingtonban és Brüsszelben egyaránt. Az már egy másik történet, hogy az Egyesült Államok mikor fogja úgy érezni, hogy az ukrajnai kalanddal megfelelő mértékben meggyengítette Moszkvát, és eljött a diplomácia ideje. Mint az Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nyilatkozatából kiderült, Putyin a dörgedelmes nyilatkozatok, s a rakétatámadások fokozása ellenére sem zárkózna el egy amerikai–orosz csúcstalálkozótól.
Mindeközben Bukarestben kis üzengetős háborús operettrészletet produkált a romániai politikum két ismert figurája. Előbb Vasile Dîncu, a kolozsvári szociáldemokrata fészek örök túlélője, a most éppen védelmi minisztert alakító machinátor mondott véleményt az ukrajnai helyzetről. Ráadásul olyat, ami kellemesen meglepően lógott ki a brüsszeli és washingtoni refréneket visszaadó román politikai kórusból.
Dîncu szerint tárgyalásokra van szükség egy békemegállapodás eléréséhez az ukrajnai háború kapcsán, de Kijev nem tud egyedül tárgyalni, mivel az ukrán politikusoknak vállalhatatlan a területvesztés. A szociáldemokrata tárcavezető a televíziós interjúban azt is elmondta: „a világ országainak, a NATO-nak, az Egyesült Államoknak” kellene tárgyalnia Ukrajnáért. Dîncu úgy látja, Oroszországnak megvannak a forrásai a háború elhúzására. „Ideális lenne egy tárgyalási helyzetet elérni, még akkor is, ha ez egy befagyott konfliktust eredményezne. A tárgyalás még mindig hasznosabb lenne, mint az, ami most történik, az emberi életek és a javak elpusztítása” – érvelt a védelmi miniszter.
Két napnak kellett eltelnie, hogy megérkezzen a „tisztázó, európai hang” a Cotroceni-palotából. Klaus Iohannis államfő, az Európa-szerte elismert politikus, a NATO főtitkári posztjának „nagyon esélyes” várományosa, a mindig tisztánlátó, liberálisan demokratikus vezető belebúgott a nyilvánosságba.
„Ebben a háborúban Oroszország támadja Ukrajnát. Az ukránok véráldozattal fizetnek ebben a háborúban, és mindannyiunknak el kell fogadnunk, hogy csakis Ukrajna fogja eldönteni, mikor és hogyan tárgyal” – tette helyre a védelmi minisztert az elnök. Aki az egész országra (tán a világra?) vonatkozó többes számmal intett jobb belátásra mindenkit, aki eltér a most még érvényes amerikai, illetve uniós állásponttól. Nem kizárt, hogy ezzel a gőgös kioktatással Iohannis akaratlanul az esélyes szociáldemokrata államfőjelöltek listájának dobogójára repítette Vasile Dîncut.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1 hozzászólás