Kiss Judit

Kiss Judit

Hol vannak a normál körülmények?

2020. július 22., 08:54

2020. július 22., 08:54

Normális körülmények között örülni kellene annak, hogy a leendő nyolcadikosok végre-valahára életszerűbb, igazi nyelvtudáson alapuló megmérettetés elé néznek jövő nyáron, és nem a bemagolt, előre elkészített, sokszor elvont „lecketartalmakat” kérik tőlük számon román nyelv és irodalomból.

Eddig ugyanis életidegen, túl irodalmi volt a vizsga – ezt évtizedek óta megszokták a nyolcadikosok, belefásultak a pedagógusok, és többek közt emiatt is érte rengeteg kritika – legtöbbször hiába – az oktatást. Örülni kellene, hogy a hírek szerint Romániában is belátható időn belül megvalósulhat, ami egyébként természetes lenne: a diákoknak a való élettel összefüggésben álló tételek, tudnivalók alapján kellene vizsgázniuk.

Csakhogy. Hol vagyunk mi általában, és különösen most a normális körülményektől? Nem tudunk felhőtlenül örülni, hiszen a nyolcadikba lépő gyerekeket nem készítették fel ötödik osztálytól kezdve a változásra, a járványhelyzettel, online oktatással terhelt elmúlt félévük pedig pláne nem erről szólt. Hanem magukról a nagybetűs Változásokról – csak másként. Aki nem tudná: arról a kísérletinek nevezett generációról van szó, amely évek óta szenvedő alanya volt a tantervek, vizsgatervek átszabásának, módosításának, ennek a tagjai voltak azok, akiket „tankönyvek nélküli” nemzedéknek is neveztek, akikről még az elmúlt tanévben sem lehetett tudni, hogy a „régi”, bevált módszerek és vizsgakövetelményeknek megfelelően fognak-e majd kisérettségizni, vagy egy teljesen új szerint.

Nos, a jelek szerint jövőre az új módszertan alapján tartják majd a nyolcadikos vizsgát, csakhogy ez számos további kérdést vet fel. (Egyébként meg valóban naiv lenne, aki azt várná el az amúgy is ingoványos talajra épülő oktatási rendszerünktől, hogy akár egyetlen aspektusa is megbízható vagy előre látható legyen. Különösen a körülöttünk tapasztalható bizonytalanságot megtöbbszöröző, ki tudja, meddig tartó járványhelyzetben...)

A vizsgamódszertan átalakulása valószínűleg a román gyerekeknek is gondot fog okozni, már csak azért is, mert a jelek szerint a jövő tanév sem lesz zökkenőmentes: egyelőre még csak sejteni sem lehet, milyen mértékben lesz online, milyen mértékben személyes részvételű az oktatás, hogyan zajlik a kisérettségire való felkészítés stb.

A kisebbségi gyerekek vonatkozásában még több a kérdőjel. A romániai magyar diákság „örökzöld” problémája, hogy a román nyelv és irodalom oktatásának hiányosságai miatt nem tanulja meg megfelelőképpen használni, beszélni az állam nyelvét. Ehelyett a gyerekek az irodalmi műveket, archaizmusoktól, regionalizmusoktól hemzsegő szövegeket bifláznak iskolai keretek közt, viszont a boltban nem tudnak helyesen kérni két tojást románul. Szórványvidéken vagy nagyvárosokban persze más a helyzet, de a tömbmagyar régiókban élő gyerekek bizony jobbára arra vannak utalva, hogy elsősorban az iskolában tanultakból építsék fel élő, aktív románnyelv-tudásukat. Amiből jövő nyáron számot kell adniuk a kisérettségin.

A követelmények megváltoznak – az már csak hab a tortán, hogy olyan mennyiségű feladatsort irányoztak elő, hogy szakértők szerint ezeket még egy román anyanyelvű diák sem tudná megoldani két óra alatt, a tanítás módja pedig várhatóan továbbra is képlékeny marad, hiszen egyelőre homályosak az elképzelések a jövő tanév mikéntjét illetően.

Közben sok, tömbmagyar vidéken élő gyerek eddig a régi módszer szerint készült – már ha egyáltalán készült a megmérettetésre. Így nagyjából egyetlen tanév áll rendelkezésükre, hogy felkészüljenek arra, amire egy év alatt felkészülni nagyon nehéz. Normális körülmények között mindez abnormálisnak lenne tekinthető. De hol vannak itt a normális körülmények?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Makkay József

Makkay József

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.