Kiss Judit

Kiss Judit

Higgyük? Ne higgyük?

2020. szeptember 23., 12:232020. szeptember 23., 12:41

2020. szeptember 23., 12:232020. szeptember 23., 12:41

Mostanában derűlátó jövőképpel „kényeztetik” az állampolgárt. Biztosítják arról, hogy lesz elég munkahely, „okos” lesz a város, élhető a környezet, megjavulnak az utak, rekordidő alatt elkészülnek az ez idáig a bizonytalan jövő homályában kanyargó autópályák.

A szavak szintjén hirtelen világosnak, egyértelműnek tűnő, egyszerűen megvalósítható megoldások körvonalazódnak régóta fennálló, akut problémákra. Akár el is hihetné mindezt a naiv szavazópolgár, ha nem lenne tudatában: a valóságban nem közeleg, a hazai viszonyokat elnézve nem is közeleghet a Kánaán. Mindössze újra kampány van.

Ígérni persze sok mindent lehet, és élnek is – sőt elsősorban ígérettel élnek – a politikusok, politikai pártok. Arra azonban, hogy honnan lesz pénz a meglebegtetett megvalósításokra, az infrastruktúra-fejlesztésekre, a nyugdíjemelésre, a szükségállapot és veszélyhelyzet idején az oktatásban dolgozók kockázati pótlékjára, és számtalan, a kampány idején emlegetett kedvezményre, nem tudhatjuk a választ. És nemcsak a szavazópolgár, de talán maga a politikus sem tudhatja.

Mindazonáltal nem lenne jó általánosítani, sem kizárólag rosszhiszeműen, kétkedően közelíteni minden egyes kampányígérethez, hiszen remélhetőleg megvalósul a mostani tervek töredékrésze. Ha azonban őszinték vagyunk magunkhoz, beláthatjuk, a romániai polgár sajnos ahhoz szokott hozzá az elmúlt harminc évben, hogy választások közeledtével erőteljesen húzogatják a mézesmadzagokat az orra előtt. Aztán miután a választott vezetők elkezdenek otthonosan mozogni birodalmukban, ahogy telik-múlik az idő, kiderül: bizony az ígéretekből ilyen vagy olyan, legtöbbször „objektív” okokból (gyakori például: nem sikerült hozzájutni az európai uniós forrásokhoz) nem lesz semmi, vagy ha igen, csak töredékrésze valósul meg a terveknek.

A romániai polgár immár harminc éve tapasztalja, hogy a mindennapi élet gyakorta sáros terepe és a politikusok által tett ígéretek közt sokszor bizony fényévnyi távolság feszül. Azt is átélheti, vajmi kevés bizalma lehet a politikusokban, akik választások lejártával nagyon sok esetben gátlástalanul érzékeltetik: nem tartoznak a közösségnek. És az is érzékelhető, a választott vezetők sokszor arcátlan módon olyan ígéreteket tesznek, amikről józan paraszti ésszel is látható: nem betarthatóak.

Az államfő például az A3-as észak-erdélyi autópálya Maroskece–Radnót-szakaszának avatóján nem kevesebbet mondott, mint azt: Románia meglepetést fog okozni, milyen gyorsan megépíti a hiányzó gyorsforgalmi utakat. Higgyük, ne higgyük? Mindenki szeretné, ha ilyen kellemes meglepetésekben lehetne része, azonban a talán túlságosan is derűlátó ígéretek mellé lehet tenni a kézzelfogható tényeket. Románia 2003-ban döntött arról, hogy megépíti a Borstól Brassóig vezető, 415 kilométeres észak-erdélyi autópályát. A pályaépítést nemzetbiztonsági okokra hivatkozva a kormány kivonta a közbeszerzési törvény hatálya alól, és versenytárgyalás nélkül bízta meg az amerikai Bechtel társaságot a feladat elvégzésével. 2013-ig – amikor szerződést bontott a Bechtellel – csak a Kolozsvár mellett elhaladó 52 kilométeres szakaszt adták át. Jelenleg a pályából mindössze 98 kilométer használható. Ennek fényében az, hogy varázsütésre, gyorsan elkészülnek a hiányzó gyorsforgalmi utak, enyhén szólva is megkérdőjelezhető.

Tudvalevő, a politikus ígér, és mézesmadzagot húzogat, közben meg természetesen arra törekszik, hogy vezető pozícióját megőrizze vagy megszerezze. Hiszen ma is érvényes, amit röpke 2300 évvel ezelőtt írt le Arisztotelész: „a közügyek kezeléséből és a kormányzásból eredő előnyök miatt mindenki örökké vezető állásban akar maradni”.

Nincs ebben semmi új a nap alatt. Mindazonáltal talán annyi elvárható, hogy a kampányígéretek ne szakadjanak el túlságosan a valóságtól, hogy bár nyomokban betartható ígéreteket tartalmazzanak. Ellenkező esetben a vezetők reális koncepció és stratégia nélkül fogják irányítani a közösség dolgait. Ami pedig tovább fokozza a bizalmatlanságot és a káoszt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.