Kiss Judit

Kiss Judit

Higgyük? Ne higgyük?

2020. szeptember 23., 12:232020. szeptember 23., 12:23

2020. szeptember 23., 12:412020. szeptember 23., 12:41

Mostanában derűlátó jövőképpel „kényeztetik” az állampolgárt. Biztosítják arról, hogy lesz elég munkahely, „okos” lesz a város, élhető a környezet, megjavulnak az utak, rekordidő alatt elkészülnek az ez idáig a bizonytalan jövő homályában kanyargó autópályák.

A szavak szintjén hirtelen világosnak, egyértelműnek tűnő, egyszerűen megvalósítható megoldások körvonalazódnak régóta fennálló, akut problémákra. Akár el is hihetné mindezt a naiv szavazópolgár, ha nem lenne tudatában: a valóságban nem közeleg, a hazai viszonyokat elnézve nem is közeleghet a Kánaán. Mindössze újra kampány van.

Ígérni persze sok mindent lehet, és élnek is – sőt elsősorban ígérettel élnek – a politikusok, politikai pártok. Arra azonban, hogy honnan lesz pénz a meglebegtetett megvalósításokra, az infrastruktúra-fejlesztésekre, a nyugdíjemelésre, a szükségállapot és veszélyhelyzet idején az oktatásban dolgozók kockázati pótlékjára, és számtalan, a kampány idején emlegetett kedvezményre, nem tudhatjuk a választ. És nemcsak a szavazópolgár, de talán maga a politikus sem tudhatja.

Mindazonáltal nem lenne jó általánosítani, sem kizárólag rosszhiszeműen, kétkedően közelíteni minden egyes kampányígérethez, hiszen remélhetőleg megvalósul a mostani tervek töredékrésze. Ha azonban őszinték vagyunk magunkhoz, beláthatjuk, a romániai polgár sajnos ahhoz szokott hozzá az elmúlt harminc évben, hogy választások közeledtével erőteljesen húzogatják a mézesmadzagokat az orra előtt. Aztán miután a választott vezetők elkezdenek otthonosan mozogni birodalmukban, ahogy telik-múlik az idő, kiderül: bizony az ígéretekből ilyen vagy olyan, legtöbbször „objektív” okokból (gyakori például: nem sikerült hozzájutni az európai uniós forrásokhoz) nem lesz semmi, vagy ha igen, csak töredékrésze valósul meg a terveknek.

A romániai polgár immár harminc éve tapasztalja, hogy a mindennapi élet gyakorta sáros terepe és a politikusok által tett ígéretek közt sokszor bizony fényévnyi távolság feszül. Azt is átélheti, vajmi kevés bizalma lehet a politikusokban, akik választások lejártával nagyon sok esetben gátlástalanul érzékeltetik: nem tartoznak a közösségnek. És az is érzékelhető, a választott vezetők sokszor arcátlan módon olyan ígéreteket tesznek, amikről józan paraszti ésszel is látható: nem betarthatóak.

Az államfő például az A3-as észak-erdélyi autópálya Maroskece–Radnót-szakaszának avatóján nem kevesebbet mondott, mint azt: Románia meglepetést fog okozni, milyen gyorsan megépíti a hiányzó gyorsforgalmi utakat. Higgyük, ne higgyük? Mindenki szeretné, ha ilyen kellemes meglepetésekben lehetne része, azonban a talán túlságosan is derűlátó ígéretek mellé lehet tenni a kézzelfogható tényeket. Románia 2003-ban döntött arról, hogy megépíti a Borstól Brassóig vezető, 415 kilométeres észak-erdélyi autópályát. A pályaépítést nemzetbiztonsági okokra hivatkozva a kormány kivonta a közbeszerzési törvény hatálya alól, és versenytárgyalás nélkül bízta meg az amerikai Bechtel társaságot a feladat elvégzésével. 2013-ig – amikor szerződést bontott a Bechtellel – csak a Kolozsvár mellett elhaladó 52 kilométeres szakaszt adták át. Jelenleg a pályából mindössze 98 kilométer használható. Ennek fényében az, hogy varázsütésre, gyorsan elkészülnek a hiányzó gyorsforgalmi utak, enyhén szólva is megkérdőjelezhető.

Tudvalevő, a politikus ígér, és mézesmadzagot húzogat, közben meg természetesen arra törekszik, hogy vezető pozícióját megőrizze vagy megszerezze. Hiszen ma is érvényes, amit röpke 2300 évvel ezelőtt írt le Arisztotelész: „a közügyek kezeléséből és a kormányzásból eredő előnyök miatt mindenki örökké vezető állásban akar maradni”.

Nincs ebben semmi új a nap alatt. Mindazonáltal talán annyi elvárható, hogy a kampányígéretek ne szakadjanak el túlságosan a valóságtól, hogy bár nyomokban betartható ígéreteket tartalmazzanak. Ellenkező esetben a vezetők reális koncepció és stratégia nélkül fogják irányítani a közösség dolgait. Ami pedig tovább fokozza a bizalmatlanságot és a káoszt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Mainstream pártok, koalíciós botrányok, megszorítások és kommunista nosztalgia

Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.