2012. február 06., 10:002012. február 06., 10:00
De a bűvész mutatványai óta sok idő eltelt, most már a csalás egészen kisded időtöltésnek bizonyul, mivel egy ideje – a mi tájainkon legalábbis – a hazugság lett a divatszó. Ha nem csalódom, a magukat tévésztár műsorvezetőknek kikiáltók kezdték: egyszerűen rászóltak meghívottjaikra, hogy amit azok mondani akarnak, az hazugság. Nem tudom pontosan, ki is kezdte, de nagyon gyorsan elterjedt, s már az sem tűnik fel, ha egy-egy „jól nevelt” moderátor gyanakodva kérdezi alanyát, hogy hazugságot fog-e szólni. Bevallom, eleinte bántotta a fülemet, de aztán próbáltam megérteni a modern idők szavát, olyannyira, hogy most már nem csodálkozom, igaz, hogy még nem vagyok igazán korszerű, hisz használni nem használnom.
És nem is tettem volna szóvá, mert a tévésztárság eléggé tiszavirág-életű babér, s holnap lehet, hogy megjelenik egy olyan, aki nem az agresszív vádaskodást, hanem a szende halk szavúságot részesíti majd előnyben – szóval számomra inkább az a hírértékű, hogy a csúcspolitikusok is átvették ezt a hazugsággal való dobálózást. Sőt odáig fejlesztették, hogy figyelmeztetnek: a következő mondatokban a színtiszta igazságot fogják közölni. Hogy is van ez? Lehet, hogy én lettem menthetetlenül túlhaladott, de eddig abban a (tév)hitben éltem, hogy például egy államelnök, ha kiáll az általa ilyen-olyan irányba terelgetett nyája elé, akkor az a legkevesebb tőle elvárható, hogy igazat és csakis igazat fog szólni.
Nem pusztán azért, mert az eskütételkor reszkető hangon így fogadta, hanem mert a szavazatvadászatkor minden porcikájában becsületesnek hazudta magát. S akkor miért is jelenti be előre, hogy a következő mondatokban igazat lesz szólandó?! Nem volna könnyebb azt mondani, hogy felejtsük el az eddig mondottakat, mert minden betűje hazugság, ne figyeljünk se őrá, se a csicskásaira, egyáltalán senkire, aki figyelmeztet, hogy most aztán nem fog hazudni. Miért higgyük el épp ezt a kijelentést?! És miért higgyünk az egymást hazugozó többinek?! Nézzünk inkább bűvésztrükköket, figyeljük a „csaló” kezet, hátha rájövünk, hogy is kell csinálni. A politikusok „igazmondását” megfejteni amúgy is reménytelen próbálkozás, arra legföljebb születni lehet, de még akkor sem biztos, hogy sikerülne elhitetnünk másokkal a szénfeketéről azt, hogy hófehér.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.