2012. február 06., 10:002012. február 06., 10:00
De a bűvész mutatványai óta sok idő eltelt, most már a csalás egészen kisded időtöltésnek bizonyul, mivel egy ideje – a mi tájainkon legalábbis – a hazugság lett a divatszó. Ha nem csalódom, a magukat tévésztár műsorvezetőknek kikiáltók kezdték: egyszerűen rászóltak meghívottjaikra, hogy amit azok mondani akarnak, az hazugság. Nem tudom pontosan, ki is kezdte, de nagyon gyorsan elterjedt, s már az sem tűnik fel, ha egy-egy „jól nevelt” moderátor gyanakodva kérdezi alanyát, hogy hazugságot fog-e szólni. Bevallom, eleinte bántotta a fülemet, de aztán próbáltam megérteni a modern idők szavát, olyannyira, hogy most már nem csodálkozom, igaz, hogy még nem vagyok igazán korszerű, hisz használni nem használnom.
És nem is tettem volna szóvá, mert a tévésztárság eléggé tiszavirág-életű babér, s holnap lehet, hogy megjelenik egy olyan, aki nem az agresszív vádaskodást, hanem a szende halk szavúságot részesíti majd előnyben – szóval számomra inkább az a hírértékű, hogy a csúcspolitikusok is átvették ezt a hazugsággal való dobálózást. Sőt odáig fejlesztették, hogy figyelmeztetnek: a következő mondatokban a színtiszta igazságot fogják közölni. Hogy is van ez? Lehet, hogy én lettem menthetetlenül túlhaladott, de eddig abban a (tév)hitben éltem, hogy például egy államelnök, ha kiáll az általa ilyen-olyan irányba terelgetett nyája elé, akkor az a legkevesebb tőle elvárható, hogy igazat és csakis igazat fog szólni.
Nem pusztán azért, mert az eskütételkor reszkető hangon így fogadta, hanem mert a szavazatvadászatkor minden porcikájában becsületesnek hazudta magát. S akkor miért is jelenti be előre, hogy a következő mondatokban igazat lesz szólandó?! Nem volna könnyebb azt mondani, hogy felejtsük el az eddig mondottakat, mert minden betűje hazugság, ne figyeljünk se őrá, se a csicskásaira, egyáltalán senkire, aki figyelmeztet, hogy most aztán nem fog hazudni. Miért higgyük el épp ezt a kijelentést?! És miért higgyünk az egymást hazugozó többinek?! Nézzünk inkább bűvésztrükköket, figyeljük a „csaló” kezet, hátha rájövünk, hogy is kell csinálni. A politikusok „igazmondását” megfejteni amúgy is reménytelen próbálkozás, arra legföljebb születni lehet, de még akkor sem biztos, hogy sikerülne elhitetnünk másokkal a szénfeketéről azt, hogy hófehér.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.