Kiss Judit

Kiss Judit

Háziorvosi hiányjelek

2021. május 26., 09:222021. május 26., 09:22

2021. május 26., 11:402021. május 26., 11:40

Már csak a régmúltat megidéző filmekből, olvasmányélményekből lehet ismerős az egykori háziorvos alakja és intézménye, a valóban házhoz járó gyógyítóé. Ilyen figura például Menzel kultfilmjében, a Hrabal-regényen alapuló Sörgyári capriccióban is föltűnik. Kezében jellegzetes, régimódi orvosi táskájával érkezik a beteghez, akit nemcsak sztetoszkópjával hallgat meg, hanem jut ideje arra, hogy türelmesen végighallgassa a panaszokat, félelmeket, orvosságot és tanácsot is ad – vagyis lelki szinten gyógyít, sokkal többet nyújtva a személytelen szolgáltatásnál.

Ez a háziorvos-figura régóta kihalt világunkból, de sajnos szintén kiveszőfélben van a gyógyító és páciense közti, személyes szimpátián és bizalmon alapuló emberközi kapcsolat. Maradtak ehelyett a rendelők, a lélekölő sorban állások, sorszámok, gyors vizsgálatok, a szakkifejezések rövidítései, számszerűen sorjázó leletek, lélektelen számítógépes adatbázisok, beutalók. A beteg jobbára puszta „kartotékadat” lett, a háziorvosi intézmény pedig – tisztelet a lelkiismeretes és pácienseikre alaposan odafigyelő gyógyítók kivételeinek – jórészt gépies szolgáltatás. Holott elemi fontosságú ma is a szerepe, hiszen a háziorvosnál indul minden vizsgálat, ő az, akinek a gyógyítók közül a legközelebb kellene állnia az emberekhez, aki követi az állapotukat, aki a leghamarabb észleli, ha baj van, aki segítséget nyújthat a betegségek megelőzésében is. És, tegyük hozzá halkan, aki ideális esetben legalább valamennyire személyesen ismeri pácienseit, így nemcsak a betegséget igyekszik gyógyítani gépiesen, hanem magát a beteget.

Mindehhez hozzáadódik az a probléma is, hogy akárcsak az egészségügy megannyi területén, Romániában a háziorvosi hivatás háza táján is hatalmas hiányjelek éktelenkednek. Évről évre egyre akutabbnak számít a háziorvoshiány, a szakmának nincsen megbecsültsége, ezért a fiatal szakemberek közül nem is választják elegen, az egészségbiztosítási pénztár még mindig nem vezette be a szolgáltatói alapú finanszírozást. És lehet tovább sorolni a gondokat: jelenleg csaknem 700 olyan települést tartanak számon, ahol munkaerő hiányában nem működik a rendelő, ez pedig jóval több, mint 700 falu lakosságát érinti. Az sem újdonság már – hiszen évek óta kongatják a vészharangot –, hogy egyre idősebb a háziorvosok társadalma: mintegy 37 százalékuk 60 év fölötti, utánpótlás nélkül pedig Damoklész kardjaként lebeg a szakma feje felett az elöregedés veszélye. A fiatal orvosok közül kevesen vállalják, választják a hivatást, mert nem éri meg, mert sokkal kifizetődőbb más irányba szakosodni.

Egy szó, mint száz: Romániában az egészségügyi ellátás különböző szintjei még nincsenek megfelelőképpen összehangolva, a háziorvosi szakmát illetően pedig arra lenne szükség, hogy a kulcsfontosságú munkát valóban vonzóvá tegyék a fiatalok számára. Egyre felületesebbé, lélektelenebbé váló világunkban, az pedig egyenesen idealisztikus elvárás lenne az egyszerű állampolgár, potenciális páciens részéről, hogy – azon felül, hogy mindenkinek legyen háziorvosa, akihez forduljon –, a gyógyító empátiával és odafigyeléssel is orvosolja a bajt, hogy ne csak a betegséget akarja meggyógyítani, hanem magát a beteget is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.