Kiss Judit

Kiss Judit

Háziorvosi hiányjelek

2021. május 26., 09:222021. május 26., 11:40

2021. május 26., 09:222021. május 26., 11:40

Már csak a régmúltat megidéző filmekből, olvasmányélményekből lehet ismerős az egykori háziorvos alakja és intézménye, a valóban házhoz járó gyógyítóé. Ilyen figura például Menzel kultfilmjében, a Hrabal-regényen alapuló Sörgyári capriccióban is föltűnik. Kezében jellegzetes, régimódi orvosi táskájával érkezik a beteghez, akit nemcsak sztetoszkópjával hallgat meg, hanem jut ideje arra, hogy türelmesen végighallgassa a panaszokat, félelmeket, orvosságot és tanácsot is ad – vagyis lelki szinten gyógyít, sokkal többet nyújtva a személytelen szolgáltatásnál.

Ez a háziorvos-figura régóta kihalt világunkból, de sajnos szintén kiveszőfélben van a gyógyító és páciense közti, személyes szimpátián és bizalmon alapuló emberközi kapcsolat. Maradtak ehelyett a rendelők, a lélekölő sorban állások, sorszámok, gyors vizsgálatok, a szakkifejezések rövidítései, számszerűen sorjázó leletek, lélektelen számítógépes adatbázisok, beutalók. A beteg jobbára puszta „kartotékadat” lett, a háziorvosi intézmény pedig – tisztelet a lelkiismeretes és pácienseikre alaposan odafigyelő gyógyítók kivételeinek – jórészt gépies szolgáltatás. Holott elemi fontosságú ma is a szerepe, hiszen a háziorvosnál indul minden vizsgálat, ő az, akinek a gyógyítók közül a legközelebb kellene állnia az emberekhez, aki követi az állapotukat, aki a leghamarabb észleli, ha baj van, aki segítséget nyújthat a betegségek megelőzésében is. És, tegyük hozzá halkan, aki ideális esetben legalább valamennyire személyesen ismeri pácienseit, így nemcsak a betegséget igyekszik gyógyítani gépiesen, hanem magát a beteget.

Mindehhez hozzáadódik az a probléma is, hogy akárcsak az egészségügy megannyi területén, Romániában a háziorvosi hivatás háza táján is hatalmas hiányjelek éktelenkednek. Évről évre egyre akutabbnak számít a háziorvoshiány, a szakmának nincsen megbecsültsége, ezért a fiatal szakemberek közül nem is választják elegen, az egészségbiztosítási pénztár még mindig nem vezette be a szolgáltatói alapú finanszírozást. És lehet tovább sorolni a gondokat: jelenleg csaknem 700 olyan települést tartanak számon, ahol munkaerő hiányában nem működik a rendelő, ez pedig jóval több, mint 700 falu lakosságát érinti. Az sem újdonság már – hiszen évek óta kongatják a vészharangot –, hogy egyre idősebb a háziorvosok társadalma: mintegy 37 százalékuk 60 év fölötti, utánpótlás nélkül pedig Damoklész kardjaként lebeg a szakma feje felett az elöregedés veszélye. A fiatal orvosok közül kevesen vállalják, választják a hivatást, mert nem éri meg, mert sokkal kifizetődőbb más irányba szakosodni.

Egy szó, mint száz: Romániában az egészségügyi ellátás különböző szintjei még nincsenek megfelelőképpen összehangolva, a háziorvosi szakmát illetően pedig arra lenne szükség, hogy a kulcsfontosságú munkát valóban vonzóvá tegyék a fiatalok számára. Egyre felületesebbé, lélektelenebbé váló világunkban, az pedig egyenesen idealisztikus elvárás lenne az egyszerű állampolgár, potenciális páciens részéről, hogy – azon felül, hogy mindenkinek legyen háziorvosa, akihez forduljon –, a gyógyító empátiával és odafigyeléssel is orvosolja a bajt, hogy ne csak a betegséget akarja meggyógyítani, hanem magát a beteget is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.