2012. február 07., 08:362012. február 07., 08:36
Biztos, hogy több mint egy évtizede nem fordult elő, hogy egyes szakaszokon teljesen befagyott a város folyója, a Sebes-Körös. Főleg amiatt aggasztó ez a város apraja-nagyja számára, hogy a nyugati szakasz egy részén minden télen megpihen nálunk néhány hattyú, miközben melegebb éghajlat felé utazik. Tavaly hárman jöttek, egy pár és egy magányos példány, idén csak egy. A kecses, lenyűgöző méretű és szépségű madarak a váradiak szíve csücskei minden évben, s az idén a sok szeretet és aggódás erre az egyetlen hattyúra összpontosul. Vajon jut-e elég táplálékhoz? Nem zavarja-e a tavaly tél óta felépült új közúti híd zaja és forgalma? Legutóbb pedig: vajon nem fagyott-e bele a folyóba?
Bár viccnek is hangozhat az utóbbi költői kérdés, biztosíthatom a kedves olvasót, hogy egyáltalán nem az. Péntek reggel a csikorgó hidegben ugyanis mintegy két tucat váradi – főleg idősek – szobrozott a folyóparton, aggódó tekintettel figyelve a jégen gubbasztó hattyút meg a százszámra lékre gyűlő sirályokat, és sűrűn hívogatva a 112-t, miközben egymást biztatták: telefonálj te is, hátha akkor hamarabb jönnek! S mint a filmekben: hamarosan meg is érkeztek a piros kabátos tűzoltók. Mivel a jégre lépni embernek veszélyes, nem próbálták a nagy madarat kéretlenül „kimenteni”, mint ugyanaznap egy másik megye lánglovagjai az Argeş folyóból, inkább megdobták egy pár kaviccsal, hogy lássák: Várad aktuális kedvencének valóban nem került-e annyi sütnivalója az evolúció évmilliói során, hogy ne várja ki, amíg befagy körülötte a folyó.
A főszereplő ettől nem izgatta fel magát különösebben, viszont odébb kacsázott a jégen, bizonyítékát adva, hogy a futóműve még nem jegesedett el teljesen, és nem is fagyott bele a Körösbe. A lakosság aggodalma azonban nem csillapodott. Perceken belül színre kellett lépniük a helyi állatkert szakembereinek, akik tízféle tápláló magvat, reszelt zöldséget és vitaminkeverékeket szórtak a jégre a felhajtással nem sokat törődő hattyú számára, a helyzetből maximálisan profitáló sirályok legnagyobb örömére. A helyszínre érkező állatorvos aztán a helyi tévéadó kamerájának is elmondta: a hattyú mínusz 25 fokig vígan elvan a szabadban, és higgyük el, jobb neki itt, a természetes környezetében, mint az állatkertben, bármilyen hideg is van. Persze hogyne volna jó neki ennyi aggódó pótszülővel körülvéve!
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.