2011. július 19., 09:382011. július 19., 09:38
Sokkal könnyebb megoldás ez, mintha ismeretterjesztő kampányba kezdenének, holott az sem lenne túlságosan bonyolult. Elég volna ugyanis, ha a legveszélyesebbet fel tudná mindenki ismerni. A halálos mérgezések több mint 99 százalékáért a gyilkos galóca a felelős, és ha ezt a tudatlan gombagyűjtők nem szednék össze, könnyedén kiszámítható, mennyivel csökkenne a végzetes kimenetelű esetek száma. A veszélyeztetés mellett a gombák ismeretének hiánya szerintem páratlan szórakozástól fosztja meg az embereket. Nekem a szedésük a legkedveltebb elfoglaltságaim egyike. A világon az egyik legpompásabb kikapcsolódásnak számít szerintem az, amikor az ember egy erdőben bóklászik, nem is beszélve arról, mekkora öröm rábukkanni egy-egy ritka fajra vagy termetes példányra. A gombát azonban nem csak gyűjteni élvezetes, hisz finom, tápláló, egyik-másik pedig gyógyhatással is rendelkezik.
A vadon termett gombából készített paprikás, leves, töltött káposzta, zakuszka, töltött- vagy tojásos gomba íze pedig annyival jobb a boltiból készült ételekétől, mint amennyivel a vadhús finomabb a háziállatok húsánál. Az ilyen alapvető ismereteket tulajdonképpen az iskolában kellene tanítani, ahelyett a sok felesleges dolog helyett, melyekkel a fiatalok életét megkeserítik. Én a mai napig hiányolom, hogy (az izgalmas gombákon és a gyógynövényeken kívül) nem tanítottak nekünk zenét, világirodalmat, világtörténelmet, művészettörténetet, aminek sokkal több hasznát venném, mint a heti hét órában oktatott mateknek. Hogy a rendszer azóta sem javult, jól bizonyítják az idei érettségi eredmények. A megbukottak olyanok nagyrészt, akiknek „nem bírja a feje” a magas szintű elméleti oktatást. Ahelyett viszont, hogy hasznavehető dolgokat és szakmát tanítanának nekik, kínozzák feleslegesen őket érettségiig. Vajon mikor lesz az, amikor úgy oldják meg az oktatást, hogy az iskolából kikerülő a lehető legjobban tudjon boldogulni az életben ahelyett, hogy dilettáns politikusok lehetetlen elvárások mentén szervezzék a tanítást? És olyanok hagyják el az iskolapadot, akik a mindennapok feladataira felkészültek, így nem kell segítségért kunyerálniuk, például ha egy kérvényt kell írniuk valamelyik hivatalnak?
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!