2010. november 05., 11:202010. november 05., 11:20
A számos sikert és kudarcot, örömöt és bánatot is hozó tizenegy év elteltével talán nem hat szerénytelenségnek, ha kijelentjük: sikerült megőriznünk a kezdetekkor rögzített szakmai elveket, a lappiacon akkor hiánypótlóként megjelent Krónika lényegét. A tárgyilagosság, a hallgattassék meg a másik fél is elve alapkövetelmény volt és maradt – azzal a megjegyzéssel, hogy a hamis, értékmentes, álszent objektivitásban, abban, hogy minden esetben minden álláspontot egyenértékűnek lehet tekinteni, nem hiszünk.
Ezért értékeket felvállalva írjuk a Krónikát: a hagyományos értékeket, a nemzeti tradíciók megőrzését, a magyar közösség megmaradását és fejlődését, a modern európai társadalomba való beilleszkedését mindig is fontosnak tekintettük és tekintjük. Nem álltunk azonban be kritikátlan tapsoncnak senki mellé sem, a bírálat jogát bármely oldal irányában továbbra is fenntartjuk magunknak – hiszen ez is a sajtó egyik lényegi jellemzője. Hitelességünk egyik fokmérőjének tartjuk, hogy nem pártutasításoknak megfelelően tálalunk eseményeket, a lap nem foglalkoztat sem aktív, sem egykori pártpolitikusokat állandó publicistaként. Nem gondoljuk azt, hogy az ittenieknek Bukarestből vagy Budapestről kellene irányt mutatni arra nézvést, merre haladjanak, hiszen az olyannyira óhajtott önrendelkezés éppen arról szól, hogy az érintettek a maguk szempontjai alapján határozzanak jövőjükről.
Lapunkat nem a magyar közösségtől elszakadva szerkesztjük: olyan fórum volt és kíván maradni, amelyben Nagyváradtól Brassóig, Máramarosszigettől Temesvárig az erdélyi és a partiumi emberek szemszögéből – de nem provinciálisan, befelé fordulva – próbálunk reflektálni a helyi, az országos és a nemzetközi történésekre. Azzal is tisztában vagyunk, hogy nem voltunk és nem vagyunk tökéletesek – követtünk és követünk el hibákat is. Mégis reméljük, hogy a Krónika hírszolgáltató, tényfeltáró, tematizáló és véleményformáló napilapként továbbra is része lesz az Ön, illetve az erdélyi magyar társadalom mindennapjainak. Hogy egyszer majd a harmincezredik lapszámot is lehessen – és érdemes legyen – megünnepelni.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.