JEGYZET – Sok mindent tudunk a hazai egészségügyről, de amit egy angol édesanya röppentett fel nemrég a virtuális térben, az már igazán a fantasztikumok világára utal.
2015. március 29., 19:392015. március 29., 19:39
A hír úgy szólt, hogy gyanútlan, minden újra kíváncsi és fogékony fia jártában-keltében elkeveredett valahogy a mi tájaink közelébe is, és feltehetőleg valamilyen helyi ételkülönlegességgel is meg akart ismerkedni.
Nem pontosították, hol is történt az ominózus gyomorrontása és mitől, de az ifjú brit ételmérgezés diagnózisával kórházba került. A két betegség tünetei sokban hasonlóak, bár az utóbbi – éppen a mérgezés kifejezés miatt - komolyabbnak és veszélyesebbnek mondható. Ennek ellenére aránylag könnyen kezelhető, és hamar tünetmentessé válik a beteg, természetesen azzal a feltétellel, ha az említett méreg nem gyorsan ölő, hanem csak költői túlzás.
A fiatalembert viszont állítólag kés alá szerették volna fektetni, néhány – gyógyíthatatlanul betegnek mondott – szervét eltávolítani, ha nem jut eszébe riasztani édesanyját és segítségül hívni a szigetországi szigort. Az anya „postafordultával” meg is érkezett, kiragadta a túlbuzgó orvosok köréből a fiát és hazavitte. Majd pedig olyan bulvárcímmel posztolta a frászbukon a sztorit, hogy ha nem jön időben ebbe a harmadik világbeli országba, a fia már nem élne.
Emberéletekkel viccelődni hallatlan bunkóság, én sem a jó poén kedvéért mondtam el mindezt, hanem mert a rengeteg sok hiányosság dacára sem lehet minden „szörnyűséget” elhinni az egészségügyről. Egy családtag elvesztése mindenkinek nagyon nagy fájdalom, de mostanában divat lett azonnal orvosi műhibát emlegetni és súlyos börtönbüntetésekkel fenyegetni. Honnan tudja azt az egész életében más területen tevékenykedő megállapítani, mit is jelent az orvosi műhiba, hogy működik egy sürgősségi osztály, milyen az éjszakai ügyelet és hasonlók.
Sajnos a (rém)hírekre éhes sajtó mindent készpénznek vesz, s a nézettséget növelendő jól feltupírozza. Nem akarom fogadatlan prókátorként védeni a fehér köpenyeseket, de harmadik világról beszélni túlzás. Különösen, ha azt nézzük, mennyire kapósak a mi orvosaink épp a könnyen megcsömörlő fiatalember hazájában.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!