Kiss Judit

Kiss Judit

Ha lehull a szuperhős álarca

2020. március 03., 08:182020. március 03., 08:18

Kiváló példát szolgáltatott Sorina Pintea arra, miként lehet politikusként a lehető leghatásosabban szemet forgatni, felmutatni a képmutatás magasiskoláját.

A tavaly októberben levitézlett Dăncilă-kabinet kenőpénz elfogadásával meggyanúsított egészségügyi miniszterének esete kapcsán több mindenen eltöprenghet a szavazó, aki a mélyrétegekbe és a magas szintekre egyaránt begyűrűző korrupció országának polgára.

Meglehetősen naivnak kell lenni ahhoz, hogy valaki tényleg elhiggye a politikusi szép szavakat, ígéreteket, hiszen tudjuk: általában köbgyököt kell vonni egy hazai tárcavezető ígéreteiből, és sűrűn bebizonyosodik, hogy korántsem lesz azokból gálickő. Azért sem, mert a jelek szerint átlagosan mintegy pár hónapig marad életben Romániában egy-egy kabinet (és a soron következők persze nem folytatják elődjeik megkezdett munkáját), ugyanakkor azért sem, mert markáns a hagyománya minálunk annak, hogy szemfényvesztő, üres szlogenekkel dobálózó színházat játszanak a magas polcon csücsülő döntéshozók.

Nos, ez fölöttébb cifrán történt a szociáldemokrata Pintea esetében, aki az igazság, a társadalmi egyenlőség, a korrupcióellenes harc bajnokaként tetszelgett miniszteri hatáskörében. Talán emlékszünk, ő volt az, aki széltében-hosszában hirdette: ki akarja űzni a hálapénz intézményét a romániai egészségügyből, és úgy tűnhetett, tesz is mindezért. Látszatintézkedéseit, a korrupcióellenes harc jelszavaival felcímkézett, jó szándékúnak álcázott nyilatkozatait hitte, aki akarta. Eljátszotta a szuperhőst is a média reflektorfényében: éjszakai „razziákat” tartott kórházakban, hogy rajtaütésszerűen bizonyítsa be, mi minden nem működik megfelelőképpen. Aztán bejelentette, hogy a szaktárca úgynevezett beépített „kémbetegekkel”, a páciensek „007-es ügynökeivel” deríti fel, ha az egészségügyi személyzet csúszópénz elfogadására vetemedne. Ezen kívül úgynevezett hálapénzdobozkákat akart elhelyeztetni a kórházakban, hogy a betegek abba rejtsék a tetszés szerinti összeget – de csak akkor, ha valóban elégedettek a kezeléssel. Mi tagadás, tetszetős akciók voltak. Aki esetleg még naivan hitt volna abban, hogy egy hazai döntéshozó képes valós lépéseket tenni a sumákolás megfékezésére, optimistán tekinthetett volna a jövőbe.

„Bűnöző nép vagyunk. Amint megnő a bírságok értéke, tiltakozunk. Viszont ha nem akarjuk megszegni a törvényt, akkor miért haragszunk, ha nagyobb lesz a bírság?” – imígyen szóla Pintea minisztersége idején – kijelentése pedig utólag, a friss történések ismeretében több mint ironikus. Az alakoskodás mintapéldája, hogy az az exminiszter tett ilyen és ehhez hasonló nyilatkozatokat, akit a nagybányai kórház menedzsereként a minap vesztegetés közben tetten értek: 120 ezer lejt fogadott el irodájában egy vállalkozótól.

Jogosan fogalmazódhat meg több kérdés is az előzetes letartóztatásba helyezett politikus esete kapcsán. Vajon hogyan is adhatna hitelt a romániai polgár politikusaink tetteinek, nyilatkozatainak? Miként hihetné el, hogy a korrupcióellenes harc bajnokainak szerepében tetszelgő döntéshozók feddhetetlenek, nem vesztegethetők meg, hogy elutasítják a csúszópénzt? Vajon hányan vannak a politikusok között, akik Pinteához hasonlóan bort isznak, és vizet prédikálnak? És vajon hány „szuperhősről” hull le valaha is az álarc?

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.