Kiss Judit
2020. március 03., 08:182020. március 03., 08:18
Kiváló példát szolgáltatott Sorina Pintea arra, miként lehet politikusként a lehető leghatásosabban szemet forgatni, felmutatni a képmutatás magasiskoláját.
A tavaly októberben levitézlett Dăncilă-kabinet kenőpénz elfogadásával meggyanúsított egészségügyi miniszterének esete kapcsán több mindenen eltöprenghet a szavazó, aki a mélyrétegekbe és a magas szintekre egyaránt begyűrűző korrupció országának polgára.
Meglehetősen naivnak kell lenni ahhoz, hogy valaki tényleg elhiggye a politikusi szép szavakat, ígéreteket, hiszen tudjuk: általában köbgyököt kell vonni egy hazai tárcavezető ígéreteiből, és sűrűn bebizonyosodik, hogy korántsem lesz azokból gálickő. Azért sem, mert a jelek szerint átlagosan mintegy pár hónapig marad életben Romániában egy-egy kabinet (és a soron következők persze nem folytatják elődjeik megkezdett munkáját), ugyanakkor azért sem, mert markáns a hagyománya minálunk annak, hogy szemfényvesztő, üres szlogenekkel dobálózó színházat játszanak a magas polcon csücsülő döntéshozók.
Nos, ez fölöttébb cifrán történt a szociáldemokrata Pintea esetében, aki az igazság, a társadalmi egyenlőség, a korrupcióellenes harc bajnokaként tetszelgett miniszteri hatáskörében. Talán emlékszünk, ő volt az, aki széltében-hosszában hirdette: ki akarja űzni a hálapénz intézményét a romániai egészségügyből, és úgy tűnhetett, tesz is mindezért. Látszatintézkedéseit, a korrupcióellenes harc jelszavaival felcímkézett, jó szándékúnak álcázott nyilatkozatait hitte, aki akarta. Eljátszotta a szuperhőst is a média reflektorfényében: éjszakai „razziákat” tartott kórházakban, hogy rajtaütésszerűen bizonyítsa be, mi minden nem működik megfelelőképpen. Aztán bejelentette, hogy a szaktárca úgynevezett beépített „kémbetegekkel”, a páciensek „007-es ügynökeivel” deríti fel, ha az egészségügyi személyzet csúszópénz elfogadására vetemedne. Ezen kívül úgynevezett hálapénzdobozkákat akart elhelyeztetni a kórházakban, hogy a betegek abba rejtsék a tetszés szerinti összeget – de csak akkor, ha valóban elégedettek a kezeléssel. Mi tagadás, tetszetős akciók voltak. Aki esetleg még naivan hitt volna abban, hogy egy hazai döntéshozó képes valós lépéseket tenni a sumákolás megfékezésére, optimistán tekinthetett volna a jövőbe.
„Bűnöző nép vagyunk. Amint megnő a bírságok értéke, tiltakozunk. Viszont ha nem akarjuk megszegni a törvényt, akkor miért haragszunk, ha nagyobb lesz a bírság?” – imígyen szóla Pintea minisztersége idején – kijelentése pedig utólag, a friss történések ismeretében több mint ironikus. Az alakoskodás mintapéldája, hogy az az exminiszter tett ilyen és ehhez hasonló nyilatkozatokat, akit a nagybányai kórház menedzsereként a minap vesztegetés közben tetten értek: 120 ezer lejt fogadott el irodájában egy vállalkozótól.
Jogosan fogalmazódhat meg több kérdés is az előzetes letartóztatásba helyezett politikus esete kapcsán. Vajon hogyan is adhatna hitelt a romániai polgár politikusaink tetteinek, nyilatkozatainak? Miként hihetné el, hogy a korrupcióellenes harc bajnokainak szerepében tetszelgő döntéshozók feddhetetlenek, nem vesztegethetők meg, hogy elutasítják a csúszópénzt? Vajon hányan vannak a politikusok között, akik Pinteához hasonlóan bort isznak, és vizet prédikálnak? És vajon hány „szuperhősről” hull le valaha is az álarc?
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
1 hozzászólás