Pataky István
2022. augusztus 31., 12:472022. augusztus 31., 12:47
Öt hónappal Ceauşescu bukása előtt Bukarestben járt Mihail Gorbacsov, avagy Gorbi – ahogyan a reformer szovjet pártfőtitkár és elnök nyugati rajongói emlegették.
Akkor kivételesen szájtátva néztük családi körben a „Telezsurnált”. Figyeltük Gorbacsov minden mozdulatát, az addigi kommunista vezetőktől szokatlan mosolyt, divatosan öltözködő feleségét. A megszokott szigorral cenzúrázott beszámoló szerint természetesen virágzott a román–szovjet barátság és töretlen volt a varsói szerződés egysége. A valóság azonban egészen más volt. Gorbacsov és Ceauşescu – a keletnémet Honeckerrel együtt – két külön világot képviselt a kommunista táboron belül, ami a tárgyalásokról évekkel később közölt feljegyzések, a vágatlan felvételek tanúsága szerint meghatározta a kétoldalú megbeszéléseket, de a varsói szerződés bukaresti tanácskozását is. Akkor vált nyilvánvalóvá, hogy Romániában nincs esély a nyitásra, külső eszközök szükségesek a váltáshoz.
Gorbacsov új politikája, bátorsága, naiv idealizmusa a szabadságot hozta el a közép-kelet-európai országok számára. Nélküle kevés lett volna Ronald Reagan amerikai elnök kitartó, de taktikusan adagolt harciassága. A diktatórikus kommunizmus éveit megtapasztaló térségbelieknek Gorbacsov az a figura, aki nem remélt gyorsasággal tette lehetővé az átmenetet a diktatúrából egy szabad, vagy legalábbis akkor nagyon szabadnak hitt világ felé. Ehhez képest számunkra másodlagos, hogy a csernobili robbanás idején klasszikus szovjet vezérként igyekezett titkolni a katasztrófa mértékét. A mi szemünkben semmit sem von le érdemeiből, hogy az oroszok miként ítélték, ítélik őt meg. Gorbacsov a körénk vont börtön lerombolásában játszott főszerepet. Hogy ezt az oroszok többsége szeretett birodalma széteséseként, a káosz kezdeteként élte, éli meg? Pech – mondhatnánk cinikusan. Mégsem tehetjük, mert a Szovjetunió szűkebb határai között feléledt Oroszország árnya még mindig itt húzódik határainknál.
Gorbacsov a kezdetektől fogva mélységesen elítélte az ukrajnai háborút. „Az elmúlt hónapokban többször is azt mondta nekem Mihail Gorbacsov, hogy szerinte ez egy testvérháború. Az ő apja orosz, az anyja pedig ukrán, és ilyen helyzetben rajta kívül még milliók vannak. Úgy fogalmazott múltkor, hogy az emberi élet mindennél drágább, ezért védeni kellene, nem pedig a harctéren föláldozni” – mondta Zolcer János televíziós producer, az egykori szovjet vezető magyar barátja egy augusztus eleji interjúban. Gorbacsov állítólag próbált beszélni Vlagyimir Putyinnal – eredménytelenül.
Gorbi halála jelképes. A történelem épp most vesz nagyon éles kanyart, az események alakítói között pedig nem látunk hozzá hasonló gondolkodású, habitusú szereplőt. Az általunk félelmetesnek tartott hidegháborút felváltotta a „melegháború”, Putyin fegyverekkel és energiahordozókkal építené újra az orosz birodalmat. Azt a nagyhatalmi vágyakkal rendelkező országot, amely Gorbacsov megjelenéséig sakkban tartotta a Nyugatot. Mindeközben talán az amerikai történelem leggyengébb elnöke által vezetett Egyesült Államok gond nélkül tekinti csatatérnek Európát, ha saját nagyhatalmi érdekeinek megvédéséről van szó. Nem Gorbacsovok idejét éljük.
Balogh Levente
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Páva Adorján
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Rostás Szabolcs
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Balogh Levente
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Rostás Szabolcs
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Balogh Levente
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Balogh Levente
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
szóljon hozzá!