Makkay József

Makkay József

Gengszterváltás és restitúció

2021. szeptember 06., 08:23

2021. szeptember 06., 08:23

Romániában nincs új a nap alatt, ha az erdélyi magyarokat vegzálni kell. A Trianon óta eltelt száz esztendő gyakorlata azt mutatja, hogy kortól és ideológiáktól függetlenül a módszerek ugyanazok, csak más köntösbe bújtatott intézmények végzik el a piszkos munkát. 

Ahogyan legutóbb az ügyészség bűnvádi eljárást indított mondvacsinált vádakkal a királyhágómelléki és az erdélyi református püspök ellen a zilahi Wesselényi-kollégium visszaigénylése miatt. A Zilah belvárosában álló patinás múltú ingatlan a kommunista államosításig a református egyház tulajdonában állt több száz más épülettel együtt, amelyeket a rendszerváltás óta hiába követelnek vissza az erdélyi magyar egyházak.

A mostani ügyészségi eljárás kísértetiesen hasonlít a Székely Mikó Kollégium esetére, ahol az Erdélyi Református Egyházkerületnek a 2002-ben visszaszolgáltatott ingatlannal kapcsolatos döntést a romániai korrupcióellenes ügyészség (DNA) támadta meg. A visszaszolgáltatást elbíráló bizottság tagjait a bíróság jogerősen felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, az ingatlan pedig újra visszakerült a román állam tulajdonába. A református egyház az ingatlannal kapcsolatos későbbi pereit is elveszítette, és immár évek óta a strasbourgi igazságszolgáltatásra vár.

A zilahi Wesselényi-kollégium rendszerváltás utáni kálváriájában annyi a különbség, hogy a 18 éve folyó visszaigénylési folyamat során még nem született az egyház számára kedvező döntés, és az ügyészségi eljárással eleve azt akarják elérni, hogy az egyház által indított polgári perben erre ne is kerülhessen sor.

Az erdélyi magyar oktatás e két emblematikus tanügyi intézményének restitúciós kálváriája az 1950 előtt a római katolikus egyház tulajdonában álló gyulafehérvári Batthyáneum könyvtárral és tudományos gyűjteménnyel együtt a jéghegy csúcsa. Számtalan kevésbé ismert egyházi és más közösségi tulajdonból a kommunizmus idején kisajátított ingatlanok, termőföldek és erdőterületek állnak ma is jogtalanul a román állam használatában.

Romániában a restitúciós folyamat mindenféle politikai ígéret ellenére működésképtelen. A rendszerváltás után hosszú idő elteltével elfogadott erre vonatkozó jogszabályok nem öntöttek tiszta vizet a pohárba. A törvények előírásai ugyanis kijátszhatók. Amikor viszont már erre nincs lehetőség, és a magyar egyházi ingatlant több évtizedes jogi huzavona után vissza kéne szolgáltatni – vagy éppen visszavenni állami tulajdonba –, bevetik a megfélemlítés eszközeit. Erre a piszkos munkára az utóbbi egy-két évtizedben az ügyészség bizonyult a legalkalmasabbnak: vagy lecsukatták, vagy elűzték Erdélyből a renitenskedő magyarokat.

Sok erdélyi magyar számára égető kérdés, hogy ilyen körülmények között szabad-e magyar politikusnak román kormányzati tényezőként az égbekiáltó jogsértésekhez asszisztálnia? Az éppen végnapjait élő kormány megalakulásakor – mint annyiszor az RMDSZ 1996-os első kormányra lépése óta – egyik fontos célként hangzott el a jogtalanul elkobzott egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása. Amit ki kell egészíteni a kommunisták által elkövetett tengernyi jogsérelem jóvátételének egyéb igényeivel. Ezekből a kormánykoalíciós ígéretekből alig valósult meg valami, sőt, mint látjuk, a megfélemlítés eszközeit használva, az államhatalom újra és újra azokat a tulajdonosokat alázza meg és bünteti, akiket a kommunista hatalom korábban már kiforgatott vagyonukból. A pórul jártak örökösei ma a régihez hasonló rosszindulatú államhatalommal találkoznak. A köznyelv találóan fogalmaz: Romániában nem rendszer-, hanem gengszterváltás történt.

Miközben a legtöbb erdélyi magyar jogsérelemre a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága maradt a távoli igazságtételi remény, jó volna elgondolkozni azon, hogy mi haszna van az erdélyi magyar kormányzati szerepvállalásnak, ha a román hatalom továbbra is azt tesz velünk, amit akar.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.