2012. február 02., 09:422012. február 02., 09:42
Természetesen igaza van, nemrég egy hír mégis ráébresztett, mindezeken kívül mennyi minden hiányzik az életemből. A helyzet az, hogy egy kormányrendelet alapján mostantól sokkal szigorúbban ellenőrzik, hogy a szociális segélyt kapó állampolgárok valóban megérdemlik-e a támogatást, vagy sem. És bizony komolyak a feltételek is: a szabályzat tételesen felsorolja, mit nem szabad birtokolnia a segélyt kérőnek, ellenkező esetben már holnaptól elveszítheti a járandóságát.
Nem lehet például városon ezer, vidéken 2000 négyzetméternél nagyobb telke, kettőnél több marhája, egynél több lova, háromnál több disznaja, ötnél több juha vagy kecskéje, ötnél több méhcsaládja, tíznél több házinyula, huszonötnél több eladható szárnyasa, a lakásán kívül más ingatlana, tízévesnél fiatalabb autója. Nem lehet autóbusza, mikrobusza, kismotorja, nagymotorja, motorcsónakja, jetskije és jachtja sem szegénynek – a vízi járműveknél kivételt képeznek a Duna-deltában lakók, bár érdekesnek tartanám, ha egy ottani jachttulajdonos szociális segélyért folyamodna. Nem kaphat segélyt az sem, akinek mezőgazdasági gép, favágó gép, fénymásoló vagy száz grammnál több nemesfém, drágakő, kristály, esetleg drágán eladható műtárgy vagy bundakabát van a birtokában.
Nos, kérem, azért különösen fájdalmas nekem ezt a listát végigolvasni, mert ha hiszik, ha nem, a fent felsoroltak közül nekem ugyan biza egy sincs. Ezzel a mércével mérve bizony cseppet sem vagyok gazdag. Egyetlen ponton buktam el: van videokameránk, legalábbis a férjemnek, a szüleim régi hifitornyát pedig akár erősítőnek is lehet használni. Világos: ezek birtokában tetszőleges műfajban utazó amatőr zenekarnak megszervezem a koncertjét, felveszem a lemezét, majd lefilmezem az első videoklipjét, és olyan gazdag leszek, hogy biztosan nem lesz soha szükségem segélyre. Anyámnak igaza volt: nem panaszkodhatom. Ha meg mégis üresen tátong majd a pénztárcám hónap végén, megnyugtatásképpen előveszem a videokamerát, és nézegetem egy kicsit, hátha jobb kedvre derülök.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.