2009. február 09., 07:292009. február 09., 07:29
Elgondolkodtató ugyanakkor, hogy miközben az előnyök kiterjesztésére megvannak az eszközök, a közös irányelvek, ajánlások elfogadásának számonkérése továbbra is megoldatlan. Miután ugyanis az Európai Parlament is úgy döntött: határozottan javallják Koszovó függetlenségének elismerését azon tagállamoknak, amelyek ezt még nem tették meg, Cristian Diaconescu külügyminiszter a hétvégén újfent megerősítette: Romániának esze ágában sincs ezt megtenni. Márpedig jelen állás szerint ezt az EP-ajánlás ellenére is büntetlenül teheti, az uniós intézmények befolyásának gyengesége – amely annak tudható be, hogy a tagállamok túlságosan önzőek, és képtelenek stratégiai kérdésekben közös véleményt kialakítani – miatt ugyanis a különutasságot nemhogy nem szankcionálhatják, de még kifizetődő is. Az Unió ilyetén tehetetlensége volt tetten érhető a kisebbségek közösségi jogairól szóló EP-vitában is, amelyen befolyásos tagállamok támogatása híján még ajánlást sem lehetett elfogadni. Bukarestnek ma nem kell tartania attól, hogy komolyan megróják, ha magyar többségű megyékben magyar igazgatókat váltanak le. A legszebb az egészben, hogy tegnap egy olyan ország polgárai mondtak igent a románok szabad beutazására, amely szilárdan körülbástyázott közösségi jogokat biztosít a területén élő népcsoportoknak, és a helyi közösségeket érintő sorsdöntő kérdésekben a népszavazás lehetőségét is biztosítja. Olyan jogokat, amelyekért a romániai magyaroknak az integráció után két évvel utcán kell tüntetniük, és amelyeknek a további megtagadását az ország államfője a közelmúltban épp egy másik uniós tagállam fővárosában szavatolta.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.