Pataky István

Pataky István

Fohász Schengenért

2022. november 24., 09:122022. november 24., 09:12

A schengeni csatlakozás kapcsán Romániával egyszerre jött szembe az európai valóság és az elhibázott diplomácia eredménye. Kizárni még nem lehet, hogy a december eleji uniós belügyminiszteri tanácskozáson zöld jelzést kap a román tagság, de Ausztriának az ellenzők körébe való belépése nem sok jót ígér.

A bécsi belpolitika középpontjában érthető módon a migráció áll. Az országot évek óta drámai módon érinti az illegális bevándorlás, az osztrákok az eddiginél hatékonyabb megoldást várnak a bécsi kormánytól, amely jobb híján külső szereplőkre igyekszik hárítani a felelősségét. Így kerül a képbe Románia, némi hamis érveléssel. Mi köze ugyanis a szabad közlekedést biztosító övezeten kívüli Romániának ahhoz, hogy nem működik a schengeni határvédelem egy része? Éppenséggel Románia déli határa az, ahol a legkevésbé észlelhető migrációs nyomás, az országot elkerülik a fő bevándorlói útvonalak, a román határvédelem pedig összességében jól végzi a feladatát. A tények relatív dolgok, ha belpolitikai játszmákról van szó. Románia a bécsi csaták járulékos áldozatának tűnik.

Mások az érvek ugyan, de hasonló a helyzet Hollandia és Svédország esetében is. Kelet-európai államokat megvádolni demokráciadeficittel hálás feladat, az észak-európai felsőbbrendűségi érzés csúcsra járatásánál kevés jobb célpont van, mint az utcai kéregetőkkel azonosított Románia. Hogy a holland állásponton mennyit változtat az igazságüggyel foglalkozó együttműködési és ellenőrzési mechanizmus (CVM) megszüntetésére tett európai bizottsági javaslat? Valószínűleg semmit.

Hollandiát annyira érdekli a romániai igazságszolgáltatás, mint a nemzeti kisebbségek jogai: semennyire. Tegyük itt hozzá gyorsan: egyik kérdés sem a törvényes háttéren múlik, hanem a gyakorlaton. CVM ide vagy oda, ha egy román bíró nem szívleli a magyarokat, akkor gond nélkül dönt részrehajlóan kárpótlási vagy kisebbségi jogi kérdéseket érintő perekben. Normális eljárás-e egy demokráciában, hogy minisztériumok különböző indokokkal perelik azokat, akik törvényesen kaptak vissza erdőterületeket a restitúció nyomán? Vajon mit üzen egy erdélyi magyarnak a román legfelsőbb bíróság döntése, amellyel eltörölte a diszkriminációellenes tanács Klaus Iohannis államfőre kirótt ötezer lejes bírságát az elnök „jó napot kívánok, PSD” kezdetű magyarellenes gyűlöletbeszéde miatt?

Ne legyenek illúzióink: Románia schengeni tagságának esetleges elutasítása nem az ország működőképességének, hanem egyes uniós országok belpolitikai érdekeinek függvénye. Felelőssége van ugyanakkor a bukaresti diplomáciának is. Az érdekérvényesítéshez ma már nagyon kevés a bólogatás, az állandó megfelelési kényszer, a szolgálatkészség az erősebbeknek vélt államok irányába. A román külügy simulékony taktikája most óriási kudarcot vallhat. Részükről maradhat az elégedettség, hogy legalább Orbán Viktornak „jól megmondták”. A térség geopolitikáját és Románia területi integritását veszélyeztető „sálügyben” Bukarest a sarkára állt. Schengen ügyében marad a fohász: Doamne ajută! (Isten segíts!).

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.