Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Fő a biztonság, főhet a fejünk

2021. június 15., 10:222021. június 15., 10:22

„Románia biztonságos ország” – csengenek a fülünkben a román kormány tagjainak a lakosság megnyugtatását célzó, az Aradon elkövetett merénylet kapcsán többször elismételt szavai. Ahányszor az emberéletet követelő autórobbantásról faggatták, Florin Cîțu miniszterelnök és Lucian Bode belügyminiszter mindannyiszor igyekezett arról biztosítani a nyilvánosságot, hogy a súlyos bűncselekmény elszigetelt eset, a román állam pedig képes megvédeni a polgárait. Ne magában keresse a hibát az olvasó, ha nem nyugtatták meg a közméltóságok megnyilatkozásai, és ezek ellenére is úgy érzi, hogy a romániai bűnüldöző szervek enyhén szólva sem állnak a helyzet magaslatán.

Több mint két hét telt el ugyanis az egyik helyi üzletember brutális halálát okozó aradi robbantás elkövetése óta, és a nyomozás egy helyben topog, a nyomozó hatóságok minimális információkkal sem látják el a közvéleményt, az elkövetőknek, megrendelőknek pedig se híre, se hamva. Amit eddig biztosan tudunk, az nagyjából a következő: Arad egyik lakónegyedében május 29-én reggel egy eddig ismeretlen eredetű robbanóanyag hatására a levegőbe röpült egy személygépkocsi, amikor tulajdonosa beült a járműbe, a detonáció következtében a 66 éves Ioan Crișan életét vesztette.

A büntetlen előéletű vállalkozó tehetősnek számít, ám mégsem a leggazdagabb a partiumi megyeszékhelyen, vagyonát elsősorban a magyar–román határ közelében működtetett farmon kialakított halneveldéjével sikerült gyarapítania. Lánya pedig egy jelenlegi liberális törvényhozónak volt a felesége. A többi, az országot méltán felkavaró kegyetlen leszámolás kapcsán a sajtóban megjelent adalék mind mind spekuláció. Kezdve onnan, hogy az üzletembernek köze lett volna a cigarettacsempészethez, esetleg ellenkezőleg, ő adott információt erről az illegális tevékenységről a rendőrségnek; bizonyos politikai-gazdasági érdekcsoportok rá akarták/akarják tenni a kezüket a termálvízlelőhelyet rejtő határ menti farmra, hogy élményfürdővel ellátott üdülőtelepet létesítsenek; a gyilkosság megrendelői nem is romániaiak, hanem szerbek, ukránok stb. És még folytathatnánk a megannyi pletykát, aminek azonban nem lenne semmi értelme.

Kinek állhatott érdekében eltenni láb alól az aradi Ioan Crișant, miért választották az emberölés eme látványos, sokkoló módját, és miért tapogatóznak sötétben a nyomozó szervek ennyi idő elteltével is? Bár a merénylet kapcsán a legfőbb ügyészség vette át a nyomozást, a román rendőrség a legjobb kriminalisztikai szakértőit küldte a helyszínre, az országos rendőrfőkapitány pedig több alkalommal Aradról irányítja a vizsgálatot, ezekre a kérdésekre a mai napig nem kapott választ a közvélemény.

Pedig a laikus számára is nyilvánvaló, hogy nem szerelemféltésről, családi viszályról van szó, hanem maffiatípusú leszámolás áll a háttérben. Ennél is nagyobb baj, hogy a jelek szerint maguk a hatóságok is messze járnak az igazságtól, a megrendelők és az elkövetők azonosításától, felelősségre vonásától. Persze elüthetnénk az egészet azzal, hogy bezzeg a román titkosszolgálatok régen elfogták volna a robbantókat, ha ezek nem időzített vagy távirányítással működtetett pokolgépet, hanem mondjuk petárdákat használnak, mint a terrorizmus vádjával elítélt, jelenleg is börtönbüntetésüket töltő Beke Istvánék. Ez azonban meglehetősen sovány vigasz lenne, az igazán aggasztó – egyben felháborító – az, hogy a lehallgatott beszélgetések és lefoglalt pirotechnikai eszközök alapján könnyen terrorvádat fabrikáló román hírszerzés az aradi robbantás esetében azonnal kiközölte, hogy nem terrorista merénylet történt, azóta pedig mélyen hallgat. Akárcsak a rendőrség, amely a robbantás napján világgá kürtölte ugyan, hogy sikerült kialakítania a gyanúsítottak körét, a jelek szerint viszont bottal üti a merénylők nyomát.

Ilyen körülmények között valóban biztonságosnak tekinthetjük-e Romániát? Még ha az ország szerencsére nem Mexikó, és nálunk nem is történnek túl gyakran véres leszámolások, emberölések, merényletek, nyilvánvaló, hogy a szervezett bűnözés, a kábítószer- és cigarettacsempész-hálózatok igen aktívak az országban, különösen a határ menti megyékben. Az aradi merénylők kilétének felfedésén túlmenően a bűnüldöző szerveknek azt is fel kell tárniuk, hogy létezik-e összefonódás eme bűnbandák, és a rendőrök, politikusok között. Ha erre továbbra sem lesznek képesek, attól az igazi robbantók vérszemet kapnak, a polgárokban pedig joggal felmerülhet a kérdés, hogy vajon mikor ismétlődik meg az aradihoz hasonló leszámolás.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.