Balogh Levente
2025. április 25., 14:582025. április 25., 14:58
2025. április 25., 15:532025. április 25., 15:53
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, vagy túlságosan „forradalminak”, ne adj' Isten, „felforgatónak” tartotta, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog bizton kijelenthető: az élők sorából a hét elején eltávozott egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Tizenkét évvel ezelőtt már az rendkívülinek számított, hogy személyében első ízben választottak dél-amerikai pápát a római katolikus egyház élére, mint ahogy az is újdonság számba ment, hogy az új pápa a jezsuita rend tagja. Igaz, a polgári nevén Jorge Mario Bergoglio néven ismert, később szerzetes és pápa szegről-végről mégiscsak európai, hiszen édesapja Olaszországból vándorolt ki Argentínába, így a családban olaszul beszéltek.
Mindemellett mégiscsak a dél-amerikai kontinensen szocializálódott, és bár Argentína a gazdagabb országok közé tartozott, azért
És mivel Argentína viharos történelme során egymást követték a katonai puccsok, és egymást váltották az érdemi mondanivaló híján politikájuk sarkkövévé a szélsőségesen nacionalista kardcsörtetést emelő katonai junták,
És bár érték olyan vádak, hogy jezsuita tartományfőnökként nem tett meg mindent baloldali felforgatással vádolt rendtársai – köztük a magyar Jálics Ferenc – letartóztatásának megakadályozása, illetve később kiszabadítása érdekében, későbbi megnyilvánulásai alapján látható: határozottan nem abban látta élethivatását, hogy a hatalmasok oldalára állva élvezze ki az ezzel járó jólét előnyeit.
Ennek már közvetlenül pápává választása után jelét adta, amikor a gazdag család sarjaként előtte álló fényes jövő helyett a szegényekről való gondoskodás útjára lépő Szent Ferenc nyomán – szintén premierként – a Ferenc nevet választotta. Majd azzal is, hogy
Voltak, akik emiatt egyenesen „kommunistának” bélyegezték, de egy dolgot biztosan nem lehet elvitatni tőle: hogy mindez személyes meggyőződéséből, a világról vallott felfogása lényegéből fakadt.
Hogy pápaként gyakran nyilvánult meg meghökkentő – vagy sokak szerint egyenesen megdöbbentő – módon az olyan kérdésekben, mint az illegális bevándorlás vagy akár az azonos neműek kapcsolata, az szintén azon habitusából fakadt, hogy megpróbált az elesettekhez, a valamilyen okból kirekesztettekhez fordulni, és megérteni őket.
Vagyis újításai ellenére nem tagadta meg teljesen a konzervativizmust. Csupán azon igyekezett, hogy közelebb vigye a pápaságot – és az egyházat – a hívekhez azáltal, hogy azok emberibb arcát mutatja meg. Azt, hogy ez jó vagy rossz, egyházjogi szakértők, a teológusok és főleg a hívek feladata eldönteni, mi, magyarok viszont több okból is köszönettel tartozunk neki.
A már említett Jálics atya révén már korábban kapcsolatba került a magyar nemzettel, ám
Köztudott, hogy pápasága elején nem feltétlenül volt azonos hullámhosszon a magyar kormánnyal – főleg a bevándorlás kérdésében tűntek eltérőnek az álláspontok. Azonban amikor az eucharisztikus kongresszuson közvetlenül Budapesten tapasztalhatta meg, mi a valóság, illetve a magyar hívek – az anyaországiak és az elszakított területekről érkezettek – őszinte szeretetét, az ahhoz a ritka eredményhez vezetett, hogy
A jó viszonyt aztán tetézte, hogy az ukrajnai háborúban is mindkét fél a mihamarabbi békét szorgalmazta. Erdélyi szempontból azonban a még ezeket megelőző, valóban példátlan csíksomlyói látogatás jelentősége nem hangsúlyozható kellőképpen.
Az, hogy Ferenc fontosnak tartotta romániai látogatása egyik fő állomásaként a magyar katolikusok legfontosabb Mária-kegyhelyét is meglátogatni – amely egyben vallástól függetlenül egyfajta nemzeti zarándokhellyé is vált –, a híveket érintő hitéleti, lelki hozadékon túlmenően
Hogy mennyire fontos volt mindez nemzetpolitikai szempontból, azt a román állami szervek pitiáner, kicsinyes gesztusa is jelzi: emlékezetes, hogy a kormányőrség letakartatta a külön erre az alkalomra készült miseruhák magyar feliratát. Amivel az ezzel járó bosszúság ellenére
Mindezeken túlmenően még Ferenc halála kapcsán is bekerültek a magyarok a világsajtóba – igaz, valahogy úgy, mint Pilátus a krédóba, hiszen az elhunyt pápa humorát illusztráló nemzetközi hírügynökségi anyagot történetesen éppen arra a viccre ütötték fel, amelyet magyarországi látogatása apropóján mondott el, miszerint a mennyországban magyarul beszélnek, hiszen egy örökkévalóságig tart megtanulni a nyelvet.
Mindezek alapján nem túlzás kijelenteni, hogy elődeihez képest Ferenc sokkal „magyarosabb” pápa volt. Kevés az esély arra, hogy a következő pápa – sőt pápák – hasonló mértékben odafigyeljenek ránk.
Hacsak nem magyar lesz a következő egyházfő.
Balogh Levente
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Rostás Szabolcs
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Balogh Levente
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
Balogh Levente
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Páva Adorján
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
Balogh Levente
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.
Balogh Levente
Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.
szóljon hozzá!