Rostás Szabolcs
2021. március 30., 09:30
2021. március 30., 09:30
Az ország 24 településén vonultak utcára az emberek – a belügyminisztérium statisztikája szerint egészen pontosan 4 075-en – vasárnap este, hogy tiltakozzanak a járványügyi korlátozások szigorítása ellen. Nyilvánvaló, egyben érthető, hogy a lakosság túlnyomó többségének elege lett vírusból, pandémiából és az emiatt foganatosított, sok esetben az emberi jogokat korlátozó intézkedésekből, amelyeknek nem örülhet senki. Az is evidens, hogy az embereknek még a rendkívüli állapot közepette is jogukban áll kifejezni elégedetlenségüket, akár köztéren, utcai demonstráció formájában is, és tudtára adni a hatóságoknak: nem értenek egyet a járványügyi megszorításokkal. Csakhogy van itt pár bökkenő.
A mostani megmozdulások résztvevői közül sokan olyan közszereplők buzdítására, hívására mentek ki tiltakozni, mint például a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetségből (AUR) éppen vállalhatatlansága okán kizárt Diana Șoșoacă szenátor. Márpedig ez a politikus mást sem csinál az elmúlt hetekben, mint folyamatosan megkérdőjelezi a hatósági intézkedéseket, amivel nem lenne baj, csakhogy ő egyenesen arra biztat mindenkit, hogy szegüljön ellen a szabályoknak, rendeleteknek, törvényeknek: ne viseljen maszkot, ne tartsa a távolságot, ne zárja be az éttermet a megszabott időben, ne vegye figyelembe a kijárási tilalmat, sőt ha megbünteti a rendőr, ne fizesse ki a bírságot. Nos, mindez nem más, mint anarchiára való felbujtás, amit a romániai közélet újsütetű botrányhőseként viselkedő szenátornak sikerül magas szinten művelnie, néhány bukaresti hírtévé bűnös, a nézettség növelését célzó segédlete közepette.
Az is szembeötlő, hogy miközben ezeknek a tüntetéseknek a célpontja mindenekelőtt a jobbközép kormány, a demonstrálók egyféleképpen megszemélyesítették a kabinet népszerűtlen döntéseit, és az ezek mögött látni vélt Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkárt kiáltották ki közellenségnek. Ami szintén téves alapállás, és sajnos a kormánykoalíción belülről megfogalmazott kritikák is jelentős hátszelet adnak ennek a közhangulatnak.
Merthogy a járvány idején indokolt korlátozások sorozata nem egyetlen döntéshozó felelőssége, ezek ódiumát nem lehet egyetlen tisztségviselő nyakába varrni. Nagy hibát követnek el azok a kormánypárti politikusok – meglovagolva a társadalmi elégedetlenséget, sőt lovat adva a tüntetők alá –, akik bűnbakot keresve igyekeznek hitelteleníteni Arafatot, elhibázottként beállítva a neki tulajdonított döntéseket.
Csakhogy ezek a döntések nem a palesztin származású orvoséi természetes személyként, hanem a vészhelyzeti bizottságon keresztül a bukaresti kormányé, amely igenis köteles felvállalni ezeket – vagy adott esetben módosítani, enyhíteni a szigorításokat, ahogy tervezi például a boltok nyitva tartása esetében. Sőt megteheti azt is, hogy visszavonja a korlátozásokat, azonban a román kormány, a szakhatóságok és az egészségügyi szakemberek körében – legalábbis eddig – egyfajta közmegegyezés él a tekintetben, hogy a koronavírus-járvány, a fertőzés exponenciális terjedésének visszaszorítása prioritást élvez, mivel nagy a kockázata, hogy nagy számú, orvosi ellátást igénylő fertőzött esetén telítődnek a kórházak, és ami nagyobb veszélyt jelent, az intenzív osztályok. Márpedig azt a pandémiát, a védőmaszkot és Arafatot egyformán kárhoztató demonstrálók sem akarhatják, hogy a hatóságok egyszerűen „elengedjék” a járványt, kijelentve: az oltás halad valahogy, valamikor elérjük a nyájimmunitást, addig meg az részesül az egészségügyi ellátásban, aki hozzáfér.
Románia vitathatatlanul követett el hibákat a járvány elleni védekezés során, a hatóságok számtalan kapkodó, ellentmondó, elhibázott intézkedést foganatosítanak, amelyek nemcsak logikátlanok, érthetetlenek a lakosság szemében, de nagyon kevesen próbálják érthetően, hitelesen elmagyarázni, megindokolni az embereknek. Az pedig végképp nem segít, ha maga az egészségügyi miniszter flangál maszk nélkül a parlament folyosóin. A hatályos rendelkezések tudatos áthágását ugyanakkor még az általános elégedetlenség sem indokolhatja, elvégre ilyen alapon adófizetésre vagy a közlekedési szabályok betartására se lenne kedvük sokaknak. És arról sem árt megfeledkezni, hogy Európa legtöbb országában sokkal szigorúbb korlátozások, lezárások vannak érvényben, a rendvédelmi szervek pedig nem bánnak olyan kesztyűs kézzel a panaszukat szabályszegések sorozata árán hallató tüntetőkkel, mint nálunk…
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!