2011. október 26., 10:052011. október 26., 10:05
A német származású uralkodó időben és sikeresen ugratta ki Romániát a németek melletti háborúból, és ezzel megmentette Bukarest számára az első világháborúban szerzett területeket. Mi, magyarok legfeljebb sajnálkozva gondolhatunk arra, hogy Horthy Miklós kormányzó megkésve és ügyetlenül próbálkozott ezzel a mutatvánnyal, így Magyarországnak a második világháborút követő békeszerződésben esélye sem volt a kedvezőbb tárgyalási pozíciókra. Mihály király olyan szimbóluma lehetne Romániának, akinek a szava egységet kovácsol, csillapítja a pártok közötti ellentéteket.
Lehetne, de mégsem az. A román politikusok a rendszerváltozás óta folyamatosan gondoskodtak arról, hogy ne válhasson igazi szimbólummá. Ion Iliescu elnök a 90-es években a romániai beutazásait is megakadályozta; a jelenlegi államfő, Traian Băsescu pedig nemrég egy interjúban lehazaárulózta, amiért 1947-ben szovjet nyomásra lemondott a trónról.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.