Makkay József
2020. augusztus 24., 08:322020. augusztus 24., 08:32
Az ezredforduló óta a koronavírus-járvány az emberiség messze legnagyobb megpróbáltatása. A 23 millió koronavírusos betegre jutó mintegy nyolcszázezer halott önmagában riasztó adat, de legalább ilyen súlyosak a pandémia gazdasági, szociális és politikai következményei is. A mostani megpróbáltatás olyan globális kihívás elé állítja a Föld országait, aminek végkimenetelére még senki nem tudja a választ. Ezzel magyarázható a világszerte elszabaduló elégedetlenségi hullám is.
Nem vitás, hogy az összeesküvés-elméletek gyártóinak és terjesztőinek a legkönnyebb az életük, mert ők mindenre tudják a választ: honnan indult a vírusjárvány, kik állnak a hátterében, a készülő új vakcinákkal kik akarják kiirtani az emberiséget, és nem utolsósorban miért kell maszkot viselni, ha az úgysem véd meg a nem létező járványtól. Mindenki más keresi a válaszokat arra, hogyan lehet csökkenteni a legveszélyeztetettebbek életét. Merthogy erről van szó, amit sokan nem akarnak megérteni: az idős, de a fiatalabb és beteg embereket is számolatlanul viszi el a kór. Hatékony védekezés híján róluk mondana le a társadalom.
És ezzel visszakanyarodunk az ókori Görögországba, ahol az „élelmes” spártaiak a betegnek és életképtelennek ítélt gyereküket Taügetosz hegyére vitték elpusztulni, hogy a családnak és a katonás társadalomnak később ne legyen gondja velük. A védekezést megtagadók ugyanezt teszik ma is, hiszen a járvány saját hozzátartozóikat sem kíméli. Amíg az egészségügyileg legkiszolgáltatottabbak számára védőoltás nincs, a legalapvetőbb dolog, amit hozzátartozóinkért tehetünk, az az elővigyázatosság és a védekezés.
A vakcinakutatók közben versenyt futnak az idővel. Akad, aki a közösségi oldalakon azon szórakozik, hogy újabb és újabb „semmitmondó” bejelentések érkeznek a lehetséges gyógyszerekről és a kísérleti stádiumban levő oltásokról, pedig a mindent tudó szájhősök éppen azt nem tudják, hogy „békeidőben” egy gyógyszer, egy vakcina kikísérletezési, előállítási, tesztelési és forgalomba hozási ideje átlagban 5–10 tíz év. Rendszerint ennyi idő szükséges ahhoz, hogy a készítmény megbízható gyógyszerré váljon, amelynek nemcsak a gyógyhatását ismerik az orvosok, hanem a mellékhatásait is. Manapság ezt az időszakot próbálják minimálisra csökkenteni a kutatók, hogy elejét vegyék a beláthatatlan következményekkel járó világjárvány gyors terjedésének. Aminek egyik szembetöltő látlelete a kórházak túlzsúfoltsága, ahol a koronavírusos betegeken kívül lassan szinte semmi más diagnózissal nem lehet már érdemben foglalkozni.
A járvány robbanásszerű terjedése mindenféle kapacitást leköt. Ezzel magyarázhatóak azok a statisztikák is, melyek szerint bizonyos krónikus betegségekben szenvedők – elsősorban szív- és érrendszeri vagy daganatos betegségek – közül a tavalyi év azonos időszakához képest sokkal többen haltak meg. A járvány miatt a betegek vagy félnek elmenni szakorvoshoz, vagy a nagy tumultus miatt nem jutnak be a szakrendelőbe. (Hogy csak egyetlen példát említsek: a kolozsvári szívkórházban például március óta semmiféle előjegyzés nincs kivizsgálásra. Az ország sok más kórházához hasonlóan csak sürgősségi esetekkel foglalkoznak. Jórészt olyan betegekkel, akit a mentő visz be.)
Ezt a világméretű nyomorúságot próbálják különböző körök meglovagolni, és sajátos politikai céljaikra kihasználni. A koronavírus-járvány következményeinek oldalvizein kirobbant és az egész Egyesült Államokat megviselő erőszakos tüntetéssorozat intő példa arra, hogy a tömeges elégedetlenségekhez elegendő egyetlen szikra, hogy lángba borítson egy országot. De nemcsak Amerikában, hanem szerte a világban elszabadulóban a pokol, mert a gazdasági és egyéb következmények miatt egyre inkább megviselt tömegek úgy érzik, kilátástalanságba kerülnek. Ennek a sok helyen két számjegyű gazdasági visszaesés a táptalaja, ami hosszú idők óta nem látott munkanélküliséget és mélyszegénységet okoz.
Nehéz tehát előre látni, hogy mi lesz holnap vagy holnapután. Egy dolog bizonyos: mindennél fontosabbak az észérvek. Hogy a hatalmon levő kormányok és az emberek között folyamatos párbeszéd legyen. Csodarecept híján a megfelelő kommunikáción múlik, miként sikerül demokratikus körülmények között elfogadtatni az emberekkel, hogy nehéz idők jönnek. Ami rombolással csak káoszhoz vezethet.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
2 hozzászólás