Makkay József

Makkay József

Észérvekkel a káosz ellen

2020. augusztus 24., 08:32

2020. augusztus 24., 08:32

Az ezredforduló óta a koronavírus-járvány az emberiség messze legnagyobb megpróbáltatása. A 23 millió koronavírusos betegre jutó mintegy nyolcszázezer halott önmagában riasztó adat, de legalább ilyen súlyosak a pandémia gazdasági, szociális és politikai következményei is. A mostani megpróbáltatás olyan globális kihívás elé állítja a Föld országait, aminek végkimenetelére még senki nem tudja a választ. Ezzel magyarázható a világszerte elszabaduló elégedetlenségi hullám is.

Nem vitás, hogy az összeesküvés-elméletek gyártóinak és terjesztőinek a legkönnyebb az életük, mert ők mindenre tudják a választ: honnan indult a vírusjárvány, kik állnak a hátterében, a készülő új vakcinákkal kik akarják kiirtani az emberiséget, és nem utolsósorban miért kell maszkot viselni, ha az úgysem véd meg a nem létező járványtól. Mindenki más keresi a válaszokat arra, hogyan lehet csökkenteni a legveszélyeztetettebbek életét. Merthogy erről van szó, amit sokan nem akarnak megérteni: az idős, de a fiatalabb és beteg embereket is számolatlanul viszi el a kór. Hatékony védekezés híján róluk mondana le a társadalom.

És ezzel visszakanyarodunk az ókori Görögországba, ahol az „élelmes” spártaiak a betegnek és életképtelennek ítélt gyereküket Taügetosz hegyére vitték elpusztulni, hogy a családnak és a katonás társadalomnak később ne legyen gondja velük. A védekezést megtagadók ugyanezt teszik ma is, hiszen a járvány saját hozzátartozóikat sem kíméli. Amíg az egészségügyileg legkiszolgáltatottabbak számára védőoltás nincs, a legalapvetőbb dolog, amit hozzátartozóinkért tehetünk, az az elővigyázatosság és a védekezés.

A vakcinakutatók közben versenyt futnak az idővel. Akad, aki a közösségi oldalakon azon szórakozik, hogy újabb és újabb „semmitmondó” bejelentések érkeznek a lehetséges gyógyszerekről és a kísérleti stádiumban levő oltásokról, pedig a mindent tudó szájhősök éppen azt nem tudják, hogy „békeidőben” egy gyógyszer, egy vakcina kikísérletezési, előállítási, tesztelési és forgalomba hozási ideje átlagban 5–10 tíz év. Rendszerint ennyi idő szükséges ahhoz, hogy a készítmény megbízható gyógyszerré váljon, amelynek nemcsak a gyógyhatását ismerik az orvosok, hanem a mellékhatásait is. Manapság ezt az időszakot próbálják minimálisra csökkenteni a kutatók, hogy elejét vegyék a beláthatatlan következményekkel járó világjárvány gyors terjedésének. Aminek egyik szembetöltő látlelete a kórházak túlzsúfoltsága, ahol a koronavírusos betegeken kívül lassan szinte semmi más diagnózissal nem lehet már érdemben foglalkozni.

A járvány robbanásszerű terjedése mindenféle kapacitást leköt. Ezzel magyarázhatóak azok a statisztikák is, melyek szerint bizonyos krónikus betegségekben szenvedők – elsősorban szív- és érrendszeri vagy daganatos betegségek – közül a tavalyi év azonos időszakához képest sokkal többen haltak meg. A járvány miatt a betegek vagy félnek elmenni szakorvoshoz, vagy a nagy tumultus miatt nem jutnak be a szakrendelőbe. (Hogy csak egyetlen példát említsek: a kolozsvári szívkórházban például március óta semmiféle előjegyzés nincs kivizsgálásra. Az ország sok más kórházához hasonlóan csak sürgősségi esetekkel foglalkoznak. Jórészt olyan betegekkel, akit a mentő visz be.)

Ezt a világméretű nyomorúságot próbálják különböző körök meglovagolni, és sajátos politikai céljaikra kihasználni. A koronavírus-járvány következményeinek oldalvizein kirobbant és az egész Egyesült Államokat megviselő erőszakos tüntetéssorozat intő példa arra, hogy a tömeges elégedetlenségekhez elegendő egyetlen szikra, hogy lángba borítson egy országot. De nemcsak Amerikában, hanem szerte a világban elszabadulóban a pokol, mert a gazdasági és egyéb következmények miatt egyre inkább megviselt tömegek úgy érzik, kilátástalanságba kerülnek. Ennek a sok helyen két számjegyű gazdasági visszaesés a táptalaja, ami hosszú idők óta nem látott munkanélküliséget és mélyszegénységet okoz.

Nehéz tehát előre látni, hogy mi lesz holnap vagy holnapután. Egy dolog bizonyos: mindennél fontosabbak az észérvek. Hogy a hatalmon levő kormányok és az emberek között folyamatos párbeszéd legyen. Csodarecept híján a megfelelő kommunikáción múlik, miként sikerül demokratikus körülmények között elfogadtatni az emberekkel, hogy nehéz idők jönnek. Ami rombolással csak káoszhoz vezethet.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.