Pataky István

Pataky István

Esély járványidőben

2020. december 04., 19:012020. december 04., 19:01

2020. december 04., 19:032020. december 04., 19:03

Nagy meglepetés nem érhet a vasárnapi választások eredményének kihirdetése után, hiszen Klaus Iohannis román államfő az európai liberális demokrácia és jogállamiság jegyében már jó ideje közölte: ismét Ludovic Orbant jelöli a miniszterelnöki posztra. Azt is megmondta, hogy a szociáldemokratáknak ellenzékben van a helyük.

A lényegi kérdés tehát jóval a megmérettetés előtt eldőlt. Függetlenül attól, hogy melyik politikai erő nyeri a választást, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetésével létrehozandó koalíció fogja irányítani az országot a jövőben.

Ott lesz az új hatalmi csapatban a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is, amely azzal a céllal erősítené a döntéshozatalt, hogy még a Victoria-palotát is privatizálja, ha hagyják. Emmanuel Macron francia elnök ajánlólevelével mászhat vissza a bukaresti kormányrúd közelébe Dacian Julien Cioloș, aki technokrata miniszterelnökként már rájött arra, hogy a hibátlan politizálás titka a semmittevés.

Egy kényelmes parlamenti többséghez viszont e két formáció kevés lesz. Ez ad némi pikantériát a járvány kellős közepén szervezett megmérettetésnek. A szinte érzékelhetetlen kampány és a fertőzéstől való félelem miatt várhatóan alacsony részvétel mellett zajló választásokon azért a százalékos támogatottságok jócskán befolyásolhatják az újonnan megalakuló koalíciót megelőző alkudozásokat. Le tudja-e győzni a járvány rossz kezelése miatt a népszerűségéből folyamatosan veszítő PNL a Szociáldemokrata Pártot (PSD)? Eléri-e az áhított harmincszázalékos támogatottságot Orban pártja? Meghaladja-e a húsz százalékot az USR? Törvényhozói mandátumokhoz jut-e a biztos koalíciós partnerként emlegetett Népi Mozgalom Pártja? Szükség lesz-e az alternatív bejutási küszöbbel mindenképpen parlamenti résztvevő RMDSZ-re a többséghez? Válsága ellenére jó eredményt – azaz legalább huszonöt százalékot – tud-e produkálni a PSD? Ott lesz-e a következő parlamentben Victor Ponta Pro Románia Pártja? Tud-e meglepetést okozni az egyes elemzők szerint a felmérések ellenére egyre nagyobb támogatottságnak örvendő nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség, az AUR?

Az RMDSZ számára az igazi tét most is az ötszázalékos támogatottság elérése. A román elemzők többsége abból kiindulva jósol a megszokottnál jobb eredményt az RMDSZ-nek, hogy a negyven százalék körülire saccolt országos részvételi arány mellett egy közepesnél nagyobb magyar szavazókedv meglepetést okozhat. Úgy is fogalmazhatnánk: a mi térfelünkön van a labda. A meglepő erdélyi magyar összefogást tető alá hozó s erre erőteljes kampányt építő RMDSZ már a kampány elején világossá tette, hogy egy jobbközép többség, koalíció része lenne. Miközben a román pártok körében az utóbbi években szokássá vált egymást lejáratni az „Orbán Viktor kottájából játszó” RMDSZ-szel való „nemzetellenes” együttműködéssel.

Az RMDSZ jó szereplése ebben a helyzetben bosszúságot, idegességet okozna a bukaresti politikai életben, de kényszerű megbarátkozást is a ténnyel, hogy a magyarok még mindig megkerülhetetlenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.