Pataky István
2020. december 04., 19:012020. december 04., 19:01
2020. december 04., 19:032020. december 04., 19:03
Nagy meglepetés nem érhet a vasárnapi választások eredményének kihirdetése után, hiszen Klaus Iohannis román államfő az európai liberális demokrácia és jogállamiság jegyében már jó ideje közölte: ismét Ludovic Orbant jelöli a miniszterelnöki posztra. Azt is megmondta, hogy a szociáldemokratáknak ellenzékben van a helyük.
A lényegi kérdés tehát jóval a megmérettetés előtt eldőlt. Függetlenül attól, hogy melyik politikai erő nyeri a választást, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetésével létrehozandó koalíció fogja irányítani az országot a jövőben.
Ott lesz az új hatalmi csapatban a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is, amely azzal a céllal erősítené a döntéshozatalt, hogy még a Victoria-palotát is privatizálja, ha hagyják. Emmanuel Macron francia elnök ajánlólevelével mászhat vissza a bukaresti kormányrúd közelébe Dacian Julien Cioloș, aki technokrata miniszterelnökként már rájött arra, hogy a hibátlan politizálás titka a semmittevés.
Egy kényelmes parlamenti többséghez viszont e két formáció kevés lesz. Ez ad némi pikantériát a járvány kellős közepén szervezett megmérettetésnek. A szinte érzékelhetetlen kampány és a fertőzéstől való félelem miatt várhatóan alacsony részvétel mellett zajló választásokon azért a százalékos támogatottságok jócskán befolyásolhatják az újonnan megalakuló koalíciót megelőző alkudozásokat. Le tudja-e győzni a járvány rossz kezelése miatt a népszerűségéből folyamatosan veszítő PNL a Szociáldemokrata Pártot (PSD)? Eléri-e az áhított harmincszázalékos támogatottságot Orban pártja? Meghaladja-e a húsz százalékot az USR? Törvényhozói mandátumokhoz jut-e a biztos koalíciós partnerként emlegetett Népi Mozgalom Pártja? Szükség lesz-e az alternatív bejutási küszöbbel mindenképpen parlamenti résztvevő RMDSZ-re a többséghez? Válsága ellenére jó eredményt – azaz legalább huszonöt százalékot – tud-e produkálni a PSD? Ott lesz-e a következő parlamentben Victor Ponta Pro Románia Pártja? Tud-e meglepetést okozni az egyes elemzők szerint a felmérések ellenére egyre nagyobb támogatottságnak örvendő nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség, az AUR?
Az RMDSZ számára az igazi tét most is az ötszázalékos támogatottság elérése. A román elemzők többsége abból kiindulva jósol a megszokottnál jobb eredményt az RMDSZ-nek, hogy a negyven százalék körülire saccolt országos részvételi arány mellett egy közepesnél nagyobb magyar szavazókedv meglepetést okozhat. Úgy is fogalmazhatnánk: a mi térfelünkön van a labda. A meglepő erdélyi magyar összefogást tető alá hozó s erre erőteljes kampányt építő RMDSZ már a kampány elején világossá tette, hogy egy jobbközép többség, koalíció része lenne. Miközben a román pártok körében az utóbbi években szokássá vált egymást lejáratni az „Orbán Viktor kottájából játszó” RMDSZ-szel való „nemzetellenes” együttműködéssel.
Az RMDSZ jó szereplése ebben a helyzetben bosszúságot, idegességet okozna a bukaresti politikai életben, de kényszerű megbarátkozást is a ténnyel, hogy a magyarok még mindig megkerülhetetlenek.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!