Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

És a hatalmon lévők felelőssége?

2020. május 13., 08:352020. május 13., 08:35

Így utólag egyáltalán nem tűnik rendkívülinek, hogy az év elején a román liberális kormány körömszakadtáig ragaszkodott önmaga megbuktatásához, és tálcán kínálta saját menesztését a baloldali többségű parlamentnek. Merthogy több hónap, valamint a Romániába is betoppant koronavírus-járvány eddigi tapasztalatával a hátunk mögött a napnál is világosabb: Ludovic Orban kormánya egyszerűen inkompetens.

Nemigen találunk még egy országot a nagyvilágban, ahol a hatósági, kormányzati illetékesek ennyire csapongó, félresikerült kommunikációt folytatnak, mint nálunk, ugyanakkor képtelenek hosszú távon biztosítani a védekezés jogi feltételeit.

Feltételezem, mások is alig győzik kapkodni a fejüket, valahányszor a szükségállapot lejárta utáni korlátozásokról, lehetőségekről hallják nyilatkozgatni a hivatalosságokat. Az ortodox húsvét idején tervezett, a hívek szélnek eresztését célzó kockázatos ötletével lebőgött belügyminiszter ugye egy héttel ezelőtt azzal állt elő, hogy május 15-e után mindenki oda utazik majd, ahová kedve tartja, nem lesz semmiféle korlátozás, rendvédelmi akadály. Ahhoz, hogy a saját tárcája által pár nappal később nyilvánosságra hozott tervezetből világosan kitűnjék: csak bizonyos feltételekkel hagyhatjuk el a településünket. Aztán az egészségügyi miniszter azt nyilatkozta, hogy a települések közötti közlekedés csak „nyomós okkal” történhet, és ez esetben valószínűleg fennmarad a saját felelősségre kiállított nyilatkozat kötelezettsége. És minderre rátromfolt a miniszterelnök azzal: még nem tudják, milyen eszközökkel kötelezik, bírják rá a lakosságot a szükségállapot lejárta után a szabályok betartására, hiszen megtörténhet, hogy szankcionálni se tudnak, viszont nem kizárt, hogy büntetés jár a maszkviselés elmulasztásáért. (Még szerencse, hogy a minden megnyilatkozásával saját hozzá nem értésének, gyengeségének tanújelét adó miniszterelnök időnként felvilágosítja a lakosságot, hogy maszkban nem lehet étkezni, ezért nem nyitják meg egyelőre az éttermeket…) Apropó, maszk: a belügyi tárca vezetője egyenesen arra kéri a lakosságot, hogy a sürgősségi hívószámot riassza, ha ezentúl maszk nélkül lát tüsszenteni, köhögni valakit a buszon. Mintha nem terhelnék le így is eléggé az 112-őt a telefonbetyárok és más felelőtlenek…

A román kormány képviselőitől mást se hallani az elmúlt időszakban, mint hogy a járvány leküzdése, a fertőzés terjedésének megakadályozása terén mekkora felelősség hárul a lakosságra. De mégis hol van a hatóságok felelőssége? Hogy történhet meg, hogy a kormány és az államelnöki hivatalnak otthont adó Cotroceni-palota szakértői és jogászcsapata olyan rendeletre építi fel a járvány miatt elrendelt szükségállapot idején a büntetések rendszerét, amely elbukik az alkotmányosság próbáján? Mindhiába zúdít Iohannis és Orban bírálatözönt az alkotmánybíróságra, a bírságok kapcsán kialakult zűrzavar ugyanis egyértelműen az államfő és „saját kormánya” felelősségét terheli.

Két nap választ el bennünket a szükségállapot megszűnésétől, mégsem tudja senki, pontosan mit lesz szabad tennie a lakosságnak péntektől, illetve mit nem. Természetesen az államfő megtehetné, hogy meghosszabbítja a szükségállapotot, amíg a parlament is lehetővé teszi az alsóbb készenléti szintre, a vészhelyzetre való zökkenőmentes áttérést. Csakhogy ez hatalmas presztízsveszteséget jelentene a szükségállapot május 14-ei befejezését már jóval korábban beharangozó Iohannis számára, márpedig jól tudjuk, mennyire ad az elnök a nimbuszára. Így hát marad a hazárdjáték, a tehetetlenek sajátjának számító reménykedés a veszélyhelyzetet szabályozó rendeletet vizsgáló alkotmánybíróság „jóindulatában”, továbbá a parlament iparkodásában.

Ami, valljuk be, kormányzati és védekezési stratégiának roppant halvány, különösen a mostani világjárvány, valamint az emiatt kialakult gazdasági válság idején. Ha a lakosság többsége is ilyen „felelősen” viselkedik május 15-e után, fennáll a veszélye, hogy újra kell rajzolni a laposodó járványgörbét.

2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.