2009. június 02., 10:452009. június 02., 10:45
Lényeges ugyanis, hogy az uniós parlamentbe delegált romániai küldöttség ne egyszínű legyen, hanem minél jobban leképezze az ország társadalmát, azaz legalább számarányának megfelelően a magyarság képviselői is ott üljenek a brüsszeli és strasbourgi padsorokban.
A legkedvezőbb esetben – ha sikerül a mozgósítás, és a románok, mondjuk az ortodox pünkösd miatt, kisebb számban élnek szavazati jogukkal – a jelenlegi létszámot nem csupán megőrizni tudjuk, de még bővíthetjük is, ami tényleges számarányunknál jelentősebb képviseletet eredményezhet.
Erre már csak azért is adott az esély, mert hosszú évek után a politikailag megoszlott közösség két jelentős szervezete kiegyezett a közös listaállításban. Az RMDSZ és az EMNT kiegyezése, az a tény, hogy Tőkés László és Markó Béla is félretette az ellentéteket a közös siker érdekében, elvileg azt jelenti, hogy a két évvel ezelőtt még kétfelé szavazó magyar közösség voksai egy irányba csatornázódnak be, így összadódva pedig egy alacsonyabb román részvételi arány mellett akár a lista negyedik helyezettje is befutó lehet.
Persze tény, hogy az összefogás nem teljes, hiszen a Magyar Polgári Párt kimaradt. Ám ez az alakulat az utóbbi fél évben kifejtett tevékenysége nyomán gyakorlatilag lenullázta magát. Azzal, hogy a tavalyi romániai után a mostani európai parlamenti választáson sem állt rajthoz, olyan párt benyomását kelti, amelynek létrejötte öncél volt – vezetője megelégszik azzal, hogy pártelnöknek tituláltathatja magát, azonban a politikai „piacon”, a választásokon már nem mer megméretkezni.
Hangzatos jelszavainak megvalósítása meghaladja erejét, abból csak arra futja, hogy ha már kívül rekesztette magát a körön, durcásan, a pálya széléről bekiabálva kampányoljon az összefogás ellen. Ami persze nyilvánvalóan kényszer szülte, és korántsem tökéletes megoldás, hiszen az RMDSZ nem adja fel az erdélyi magyarság egészének képviseletére vonatkozó igényeit, míg ellenfelei a pluralizmust hirdetik.
Jelen pillanatban azonban ez az egyetlen hatékony módja annak, hogy romániai magyarként – az anyaországi és a felvidéki magyar képviselőkkel együtt – hallassuk a hangunkat Európában, és részt vegyünk az uniós politika alakításában. Hogy ne csak jajgatni járjunk Brüsszelbe, hanem tehessünk annak érdekében is, hogy idejekorán ki tudjuk védeni a bokán rúgást.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.