Kiss Judit

Kiss Judit

Én vagyok, más semmi nincs

2021. december 08., 09:52

2021. december 08., 09:52

Számos jel mutat arra, hogy egyre hangsúlyosabban válik énközpontúvá a világunk. Erről tanúskodik az is, hogy nem ritka már, amikor az életveszéllyel sem törődve akar valaki rizikós helyzetben, mondjuk a vonat tetején szelfit készíteni magáról.

A minap Focșani-ban vesztette életét egy tizenéves, aki az állomáson tartózkodó szerelvény tetejére kapaszkodott fel a szelfi kedvéért: halálos áramütést szenvedett. Az utóbbi években világszerte egyre többen vesztik életüket túlzott kockázatot vállalva önfényképezés közben: voltak, akik magas építményekről zuhantak le, akadt, aki taposóakna vakmerő tapogatása közben halt meg. Amióta létezik szelfizés, azóta a kihívás is létezik, hogy instant, a közösségi oldalakra azonnal felkerülő önarcképeket nem szokványos helyszínen, hanem veszélyes terepen készítsenek, főként fiatalok.

Az önmegmutatásra szolgáló kép műfaja nem új, ha úgy tetszik, immár a „digitális történelem” része: gyakorlatilag bő tíz éve, hogy mindenkit elért a szelfimánia. Szelfiznek politikusok, államfők, hollywoodi sztárok, véleményformálók, kisebb és nagyobb celebek, az úgynevezett „mai fiatalokról” nem is beszélve. A szelfi olyannyira tömegjelenség lett, hogy módosítja a fényképészetet magát is: tulajdonképpen már nem is az emlékezés, emlékeztetés eszköze, hanem a közlés, kommunikációs folyamat mindennapi, szerves része lett. És a jelek szerint olykor halálesetek közvetlen okozója...

Érdemes elgondolkozni, mit üzenhetnek narcisztikus világunkról a hasonló jelenségek. Az önfényképezés és ezzel a neten való tetszelgés tulajdonképpen semmi mást nem üzen, mint azt: csak én, én, én vagyok itt és most. Világgá akarja kiabálni, hogy íme, ezt teszem ebben a pillanatban, figyeljetek rám. A világ pedig bátorítja a szelfizőt, aki „tetszikelésre” vágyik,  a veszélyes helyeken való önmegmutatás elismerendőnek számít, dicséretet, csodálatot, tetszést érdemel bizonyos körökben.

Nem esik túl messze innen a gondolat, hogy már-már abszurdnak tekinthetően vált egocentrikussá mentalitásunk. Olyannyira, hogy a nyilvánvaló életveszély sem számít, ha önmagunk előtérbe helyezéséről van szó. És ha továbbmegyünk, láthatjuk, az egocentrizmus egyre több tekintetben jellemzi individualista társadalmunkat. Elég, ha csak arra gondolunk, a pandémia veszélye közepette is mennyire megnyilvánul a túlzásba vitt individualizmus. Hiszen gyakori, hogy az egyéni meglátás, vélemény felülírja a közösségi érdeket. Ilyenformán ismét az „én” győzedelmeskedik: meggyőződése, álláspontja, szemlélete válik dominánssá és sorsdöntővé úgy, hogy nem veszi figyelembe a rizikókat. Érdemes eltöprengeni azon, hogy a lassan mindent átható egocentrizmus milyen veszélyeket hordoz magában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.