2011. október 25., 09:372011. október 25., 09:37
Az alaphangot a biztosok téves tájékoztatása adta meg. Erre azonnal reagáltak a magyar érdek-képviseleti szervezetek, és jött is a statisztikai hivatal közleménye, mely szerint az egyazon háztartásban lakók valóban bediktálhatják távol lévő társuk, családtagjuk nemzetiségét is. Ezután a székelység vállalására buzdító, ismeretlen eredetű plakátok borzolták a kedélyeket, a cenzus kezdete után pedig azonnal a futószalagon jelzett rendellenességekre irányult a figyelem. Az etnokulturális jellemzőkre vonatkozó kérdések feltevésének elmulasztása, az otthonuktól éppen távol lévő polgárok nyilvántartásba vételének megtagadása, ceruzák és radírozható golyóstollak használata – a visszaélések száma egyre nőtt, és sajnos kiderült, még a segítségnyújtásra hivatott személyek sincsenek, jobban mondva, a hiányos módszertan miatt nem is lehetnek mindennel tisztában.
Az i-re az Országos Statisztikai Hivatal szóvivője tette fel a pontot vasárnapi bejelentésével, miszerint a válaszadók nem kötelesek megadni személyi számukat. Annak ellenére cselekedhetnek így, hogy korábban mindenki azt hangoztatta, a polgárok nyugodtan vetessék nyilvántartásba magukat, akár több helyszínen is, ugyanis az egyezést kiszűrik a személyi szám alapján, és csak az egyik űrlapot veszik majd figyelembe. Bár a személyi szám közlése adatvédelmi szempontokból nézve is aggályos, Romániában más biztos mód nincs arra, hogy egy személyt csak egyszer regisztráljanak.
Tegnap már az említett rendelkezésnek ellentmondó nyilatkozatok is elhangzottak, de ebben a fejetlenségben senki sem garantálhatja, hogy egyes háztartásokban nem vesznek nyilvántartásba akár fiktív személyeket is. És ezzel minden bizonnyal nem Mari néni a hatodikról fog visszaélni. A legelkeserítőbb ugyanakkor, hogy vélhetően senki halandónak nem lesz rálátása arra, miként dolgozzák majd fel az űrlapokon szereplő, remélhetőleg valós adatokat. Így attól is tartani lehet, hogy például Mari néni mellé utólag beköltöztetik tanti Măriét is, aki nem is létezik, de köszöni, jól van.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.