2012. augusztus 01., 09:372012. augusztus 01., 09:37
Nemcsak az elemzőknek, hanem a referendum főszereplőinek is feltűnt, hogy Románia Kárpátokon túli vidékeinek lakói sokkal nagyobb arányban járultak urnákhoz, mint az erdélyiek, akiknek jelentős többsége látványosan elkerülte a szavazókörzeteket. Csakhogy miközben sokan az adott régiók választópolgárainak politikai szimpátiájával – jelesül a jobb- vagy a baloldalhoz, illetve a Traian Băsescuhoz fűződő viszonyukkal – magyarázzák a jelenséget, megkockáztatható, hogy ennél sokkal többet nyomtak a latban a kulturális ismérvek.
Egyszerűen arról van szó, hogy az erdélyi lakosság – nagyon fontos: magyarok és románok egyaránt – ingerküszöbét immár jócskán túllépte a Dâmboviţa-parti politika kulturálatlansága, a közbeszéd elzüllése. A transzszilvanizmus egyik kortárs román elkötelezettjét, a kolozsvári Sabin Ghermant parafrazálva: elege lett Romániából. Hangsúlyozni kell, ez az elszakadási törekvés elsősorban nem politikai-jogi, hanem kulturális értelemben nyilvánult meg Erdélyben. Módszereit és nyelvezetét tekintve a politikát manapság már nem művelik, hanem csinálják Bukarestben – olyan is a színvonala.
Másrészt az is szomorú, hogy kevés kivételtől eltekintve a fővárosban egyszerűen nem létezik a szakmai etikára, a pártatlanságra valamit is adó sajtó, a hírtelevíziók politikai elkötelezettsége, leplezetlen manipulációja csöpög a képernyőről. Az államfő iránt táplált gyűlöletükben az Antena-tröszt megmondóemberei oda vetemedtek, hogy gyalázni kezdték Románia ezüstérmet szerzett cselgáncsozóját, amiért két küzdelem között arra már nem szakított időt Londonban, hogy elmenjen szavazni.
Ugyanakkor az sem volt kevésbé gyomorforgató, hogy a referendum kampányának hajrájában a felfüggesztett és az ideiglenes államfő felváltva adta a kilincset annak a sajtóbrigantinak a szennycsatornájánál, aki – Románia következő elnökének kikiáltva magát – éjt nappallá téve köpködi „leendő elődeit”. És akkor csodálkozik még valaki, hogy a Kárpátokon innen egyre kevesebben vevők az ilyen mutatványra?
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.